Nie, ponieważ nazwa ta zawiera dwie kategorie zakładu leczniczego dla zwierząt, tj. przychodnia i lecznica.
Zakład będący przychodnią weterynaryjną musi mieć stosowne do tego oznaczenie, wyróżniające go od innych kategorii zakładów leczniczych dla zwierząt. Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 30 października 2007 r. (sygn. akt II OSK 1427/2006), nie istnieje pełna swoboda w określaniu oznaczenia przez prowadzącego zakład leczniczy. Nazwa jest uwarunkowana zarówno wymogami wynikającymi z ustawy z 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (dalej: u.z.l.z.), jak i przepisów wykonawczych do tej regulacji. Należy wziąć też pod uwagę przepisy kodeksu cywilnego i ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.Zgodnie z art. 4 ust. 1 u.z.l.z. zakładem leczniczym dla zwierząt są: gabinet weterynaryjny, przychodnia weterynaryjna, lecznica weterynaryjna, klinika weterynaryjna i weterynaryjne laboratorium diagnostyczne.
Skoro art. 4 ust. 1 u.z.l.z. wprowadza różne warunki dla każdego z rodzajów zakładów, to także jego nazwa powinna oddawać przemiot działalności. Firma zakładu powinna odróżniać się dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku i nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy i przedmiotu działalności.
Ponadto z art. 5 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wynika, że czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do jego tożsamości przez używanie nazwy używanej zgodnie z prawem do oznaczenia innego przedsiębiorstwa.
Z kolei Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 27 lipca 2006 r. (sygn. akt II SA/Ol 330/06) stwierdził, że zanim organ ewidencyjny wpisze firmę (czyli nazwę przedsiębiorcy) do ewidencji działalności gospodarczej, powinien zbadać, czy oznaczenie przedsiębiorcy nie wprowadza w błąd. Zakład leczniczy dla zwierząt świadczy usługi weterynaryjne po uzyskaniu wpisu do ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt. Prowadzi ją właściwa ze względu na siedzibę zakładu okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna. Ta weryfikuje dane zawarte we wniosku z wymogami formalnymi zawartymi w u.z.l.z. oraz w rozporządzeniach wykonawczych. Jeżeli nie stwierdzi uchybień, podejmie uchwałę o wpisie zakładu leczniczego dla zwierząt do ewidencji. Podmiot ubiegający się o wpis do ewidencji powinien spełniać wymogi określone dla wybranej kategorii zakładu w art. 5–11 u.z.l.z., a także posiadać wpis do ewidencji działalności gospodarczej (tj. Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) albo Krajowego Rejestru Sądowego. W przypadku czytelnika będzie to CEIDG.
Podstawa prawna
Art. 433 par. 2 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).
Art. 4 ust. 1, art. 16, art. 17 ustawy z 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1047).
Art. 5 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm.).