statystyki

Świat słabnie, dolar nabiera sił

autor: Jakub Kapiszewski25.08.2015, 07:14; Aktualizacja: 25.08.2015, 07:32
Jerzy Waszyngton-dolar

Pomimo zastosowanych przez chiński rząd nieortodoksyjnych środków zaradczych, giełda w Szanghaju wciąż odnotowuje spadki.źródło: ShutterStock

Inwestorzy, którzy uciekną z Chin, najpewniej zwrócą się w stronę Stanów Zjednoczonych

Pomimo zastosowanych przez chiński rząd nieortodoksyjnych środków zaradczych, giełda w Szanghaju wciąż odnotowuje spadki. Biorąc pod uwagę, że globalny rynek to system naczyń połączonych, nie są to dobre informacje dla świata. Problemy zaczynają się od silnego dolara, który w ciągu ostatniego roku umocnił się o ponad jedną piątą względem koszyka dziesięciu walut, w tym euro i jena. Zielony umacnia się, bo kondycja gospodarki Stanów Zjednoczonych jest niezła.

Chociaż prognozowany na ten rok wzrost w wysokości 3,6 proc. PKB nie powala na kolana, to i tak jest wyższy, niż uda się osiągnąć gospodarce europejskiej, a przecież kiepsko radzi sobie również Japonia, nie mówiąc o coraz bardziej niepewnych perspektywach wzrostu w Chinach. USA to w oczach inwestorów atrakcyjny rynek. Ponieważ ożywienie gospodarcze w Stanach trwa już jakiś czas, tamtejszy bank centralny postanowił wygasić politykę luzowania ilościowego, a nawet pojawiła się zapowiedź pierwszej od 2006 r. podwyżki stóp procentowych. To oznacza, że zarobek na aktywach denominowanych w dolarze będzie wyższy. Kapitał zaczął więc uciekać do USA z innych części świata, a to pociągnęło za sobą kurs dolara.

Wyższy kurs dolara to problem przede wszystkim dla samych Stanów Zjednoczonych. Silny zielony może uczynić amerykańskie towary nieatrakcyjnymi na świecie (najświeższe dane Departamentu Handlu pokazują stagnację w wartości eksportu) i wpłynąć na zarobki tamtejszych firm osiągane poza granicami USA. Cieszą się oczywiście konsumenci zza oceanu, którzy mogą kupować taniej towary za granicą (tym bardziej że ożywienie gospodarcze w kraju skłania do większych zakupów). W efekcie rośnie deficyt handlowy USA – z 40,9 mld dol. w maju do 43,8 mld. dol. w czerwcu.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane