statystyki

EFS: Finansowanie krzyżowe na nowych zasadach

autor: Ewa Nowińska19.08.2015, 09:54; Aktualizacja: 19.08.2015, 10:48
pieniądze

EFS: Finansowanie krzyżowe na nowych zasadachźródło: ShutterStock

Nowa perspektywa to nowa definicja cross financingu i nowy limit dla zadań inwestycyjnych. Wynosi on 10 proc. i nie wlicza się do niego wartości niematerialnych i prawnych, tj. oprogramowania. Nie są one bowiem środkami trwałymi

Realizacja projektu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wiąże się z finansowaniem zadań niemających charakteru inwestycyjnego. Jednak wsparcie w ramach funduszy strukturalnych powinno mieć charakter komplementarny, beneficjenci mają więc do dyspozycji mechanizm zwany cross financingiem, czyli finansowaniem krzyżowym. I tak, realizując projekt o charakterze twardym, jak przykładowo budowa nowoczesnego kompleksu dydaktycznego wraz z wyposażeniem, wnioskodawca może w projekcie zaplanować działania o charakterze miękkim – jak szkolenia z obsługi sprzętu nabytego w ramach przedmiotowego projektu. Natomiast realizując projekt o charakterze miękkim, można współfinansować działania inwestycyjne, jak przykładowo zakup sprzętu czy niewielką modernizację w celu przystosowania budynku czy pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych. Limit cross financingu określony jest zawsze w regulaminie konkursu – można również sprawdzić te dane w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych danego programu operacyjnego.

To, co jest istotą cross financingu, to kwestia dbałości przede wszystkim o osoby, którym trudniej uczestniczyć w projekcie niż przeciętnemu beneficjentowi.

Na jaki cel

Dlatego należy pamiętać o tym, by środki w ramach cross financingu były przede wszystkim skierowane na wyrównanie szans, a zwłaszcza na sfinansowanie potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W perspektywie 2014–2020 zaszły dość istotne zmiany w odniesieniu do definicji cross financingu. Wnioskodawcy przygotowujący projekty powinni obecnie zapomnieć o definicji cross financingu, która obowiązywała w latach 2007–2013. Zgodnie bowiem z aktualnie obowiązującymi „Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014–2020” (dokument obowiązuje od 10 kwietnia 2015 r.), cross financing może dotyczyć wyłącznie trzech sytuacji:


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane