statystyki

Założyciel grupy VOX Meble: Bardziej kocham syna niż firmę

autor: Marek Tejchman23.07.2015, 09:08; Aktualizacja: 23.07.2015, 10:20
Piotr Voelkel

Piotr Voelkel, założyciel Grupy VOX Mebleźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Bartosz Bobkowski Agencja Gazeta

Rozmowa z Piotrem Voelkelem, założycielem Grupy VOX Meble o innowacjach w polskich przedsiębiorcach.

Reklama


VOX jest przykładem firmy przechodzącej zmianę pokoleniową. To proces, który czeka cały polski kapitalizm. Jak to jest oddać komuś zarządzanie swoim dziełem?

Moja sytuacja jest wyjątkowa, gdyż córce i synowi przekazałem zarządzanie częścią większej grupy, ale nie wycofałem się całkowicie. Zostawiłem sobie zadania, które mnie fascynują i sprawiają mi przyjemność. Zajmuję się szkołami i prowadzę dział rozwoju, który pracuje dla VOX-a. Szkoły są zresztą niezwykle ważne, a ja uważam, że polska edukacja powinna się radykalnie zmienić. Cieszę się, że mogę brać w tym udział. Prawdę mówiąc, to, że mogłem przekazać firmę synowi, jest dla mnie błogosławieństwem. Pokazałem mu, że to nie tylko prestiż, ale wyzwanie, które pozwoli mu na powiększenie biznesu i na rozwój osobisty. Jest wiele celów, których nie zdążyłem osiągnąć, np. globalna ekspansja. Syn zmienił styl zarządzania firmą – z autorytarnego na zespołowe.

Był pan autorytarny?

Byłem, bo swój biznes zaczynałem jeszcze w okresie stanu wojennego. Jako eksporter jeździłem na Zachód. W czasie reform Balcerowicza wiedziałem już, jak funkcjonuje firma na wolnym rynku. Wdrażałem sprawdzone rozwiązania oparte na wzorcach zachodnich, które były w Polsce mało znane, budowałem prywatne firmy od podstaw. Nie było potrzeby i możliwości wspólnego podejmowania decyzji, bo ludzie, których zatrudniałem, nie mieli takiego doświadczenia.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane