statystyki

MPiPS: W Polsce spada bezrobocie. Kiedy będzie poniżej 10 proc.?

07.07.2015, 11:05; Aktualizacja: 07.07.2015, 11:12
Władysław Kosiniak-Kamysz

Władysław Kosiniak-Kamyszźródło: newspix.pl

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w czerwcu 10,4%, czyli spadła o 0,4 pkt proc. wobec poprzedniego miesiąca, podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), powołując się na dane z urzędów pracy. Wskaźnik ten był jednocześnie o 1,6 pkt proc. niższy niż przed rokiem.

Reklama


Reklama


"W czerwcu w urzędach pracy zarejestrowanych było o 288 tys. mniej osób niż przed rokiem. W ciągu ostatnich dwóch lat liczba bezrobotnych spadła już o blisko pół miliona i wciąż będzie się zmniejszać, na co wskazuje czerwcowy rekord ofert pracy " - skomentował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, cytowany w komunikacie.

W urzędach pracy na koniec czerwca zarejestrowanych było 1 624 tys. osób, wynika z szacunków resortu pracy. To najlepszy wynik od 7 lat. W ciągu miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 77,9 tys. Sytuacja poprawiła się we wszystkich województwach - najbardziej na Pomorzu, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.

Resort podkreśla, że firmy coraz chętniej zatrudniają nowych pracowników. Pracodawcy w czerwcu zgłosili do urzędów pracy 117 tys. ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. To o 38% więcej niż przed rokiem i najwięcej od 2001 r., czyli odkąd resort pracy prowadzi statystyki. Najwięcej pracowników szukają firmy na Mazowszu (15 tys.), Śląsku (13 tys.), Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce (po 11 tys.).

"Dzięki rozpoczętej rok temu reformie, pracownicy urzędów pracy coraz lepiej radzą sobie ze zdobywaniem ofert zatrudnienia. Nie chodzi jednak o jakąkolwiek pracę, ale o taką, która pozwoli Polakom zapewnić lepsze życie swoim rodzinom" - dodał minister.

Sytuacja poprawiła się we wszystkich województwach. Najsilniejszy wzrost odnotowano w warmińsko-mazurskim - o 0,7 punktu - czyli w województwie o najwyższym poziomie bezrobocia w kraju.

"Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych 2 miesięcy bezrobocie w Polsce będzie jednocyfrowe. To olbrzymi sukces polskich przedsiębiorców. Aby stał się on również sukcesem pracowników, spadkowi bezrobocia musi towarzyszyć podwyżka wynagrodzeń i większa stabilizacja zatrudnienia" - podsumował Kosiniak-Kamysz.

Dane dotyczące bezrobocia za czerwiec Główny Urząd Statystyczny poda w trzeciej dekadzie lipca br.

Reklama


Źródło:ISBnews

Polecane

 • StAAbrA(2015-07-07 11:56) Odpowiedz 00

  ...wtedy , gdy dojrzeją winogrona we francuskich i niemieckich winnicach - kuma ?

 • Marek(2015-07-07 12:35) Odpowiedz 00

  Bezrobocie spada bo ludzie już nawet w jednostkach rządowych pracują na umowy tymczasowe i śmieciowe.

 • ela(2015-07-08 12:55) Odpowiedz 00

  Spada bezrobocie? Ludzie wyjeżdżają za granicę za pracą, dlatego spada.Ulice świecą pustkami,kiedyś chodziło pełno ludzi teraz ciężko trafić na kogoś.Tak ,że nie ma co się cieszyć Polska się po prostu wyludnia .

 • ściema(2015-07-07 19:00) Odpowiedz 00

  jak za komuny, to co piszą łże-media, odczytujemy odwrotnie/

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama