statystyki

Poczta Polska dumnie kroczy z tarczą

autor: Patrycja Otto07.07.2015, 07:38; Aktualizacja: 07.07.2015, 08:32
Zysk netto spółki wyniósł 77,4 mln zł, czyli był o 76 proc. wyższy w porównaniu z 2013 r. Tym samym Poczcie udaje się zarabiać coraz więcej, mimo że jej przychody spadają.

Zysk netto spółki wyniósł 77,4 mln zł, czyli był o 76 proc. wyższy w porównaniu z 2013 r. Tym samym Poczcie udaje się zarabiać coraz więcej, mimo że jej przychody spadają.źródło: ShutterStock

Restrukturyzacja przynosi efekty. Narodowy operator zwiększa zyski na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Ubiegły rok był piątym z rzędu, który Grupa Poczty Polskiej zakończyła dobrym wynikiem finansowym

Reklama


Zysk netto spółki wyniósł 77,4 mln zł, czyli był o 76 proc. wyższy w porównaniu z 2013 r. Tym samym Poczcie udaje się zarabiać coraz więcej, mimo że jej przychody spadają. W ubiegłym roku wyniosły 6,3 mld zł, czyli o 2,9 proc. mniej niż w 2013 r. Spółka nie ukrywa, że ostatni rok był dla niej trudny. Nie tylko ze względu na nasilającą się konkurencję, kurczący się w tempie 10-proc. rynek listów, ale też utratę kontraktu dotyczącego obsługi sądów, z którego rocznie miała 290 mln zł przychodów do 2013 r.

– W sumie nasze przychody z tych powodów byłyby o 400 mln zł niższe. Udało nam się jednak odrobić 130 mln zł, wprowadzając nowe usługi i produkty dla klientów – komentuje Janusz Wojtas, członek zarządu Poczty Polskiej.

Wiele dała też, jak dodaje, restrukturyzacja, która w spółce jest prowadzona od 2011 r. To dzięki niej, jak podkreśla, koszty w firmie spadają szybciej niż przychody. W sumie w ubiegłym roku zmalały o 5,1 proc., czyli o 300 mln zł.

Głównym motorem wzrostu dla spółki był segment paczek i przesyłek kurierskich, gdzie Poczta Polska rosła w ubiegłym roku dwukrotnie szybciej niż rynek. W przypadku Poczty sprzedaż tego rodzaju usług podskoczyła o 16 proc., podczas gdy cały rynek zwiększył się o 8 proc.

Wyniki za pierwsze pięć miesięcy tego roku dowodzą, że i w 2015 r. ten trend będzie kontynuowany.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (9)

  • jonah(2015-07-07 18:33) Zgłoś naruszenie 00

    Motorem wzrostu dla spółki był segment paczek? przecież jak byk pisze w akapicie wyżej, że lwia część 'zarobków' to restrukturyzacja, czyli uprzejme wymuszanie na ludziach aby sobie poszli precz. A tyle było w mediach krzyku jaka to Poczta niby bezpieczna dla pracowników a tu wyszło szydło z worka. Zwolnienia i odprawy, a potem reklama, że spółka generuje zysk i chce na giełdę.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-07-07 19:09) Zgłoś naruszenie 00

    Z lekka tylko nadmienię , że za sprawą prezesa - cymbała , pracownicy poczty koncentrują się na naciąganiu klientów na tzw. przesyłki "priorytetowe" .
    O "sprzedaży" cukierków , napojów i innego badziejstwa , nie wspomnę .

    Odpowiedz
  • Dżekson(2015-07-07 19:55) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy pracownicy Poczty Polskiej dostaną do podpisania nowe umowy pracy w zw. z nowym układem zbiorowym,bo ja i sporo innych osób nie możemy się doczekać,żeby ich nie podpisać a co się z tym wiąże odejść z pracy.

    Odpowiedz
  • Kowal(2015-07-13 12:56) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby nie to, że poczta polska to skamielina prlowska, która jest chroniona przez rząd i m.in. Halickiego pa%aca, to dawno by upadła i tego jej życzę po tym, jak przesyłałem ubezpieczoną przesyłkę o wartości prawie 600 zł i pocztowy kurier ją zniszczył, a później za to nie odpowiedział... wstyd, żeby tak traktować klienta. Następnym razem skorzystam z firmy kurierskiej, a nie z poczty polskiej, w której stoi się godzinę w kolejce, żeby nadać przesyłkę, a później otrzymać ją zniszczoną!!! to po co tyle płacę?

    Odpowiedz
  • Olka(2015-07-15 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    Monopol dla Poczty Polskiej to zła sytuacja - każdy wie, że potrzebna jest konkurencja, niestety ta firma utwierdzana przy tym, że jest jedna jedyna i najlepsza, przez lata cofała się, żeby teraz z naszych pieniędzy pompować w jej 'rozwój' i żeby padła jak LOT czy Stocznie? Kiedy wreszcie nasz naród i politycy zmądzeją - ci drudzy chyba nigdy, bo im jest tak dobrze. Nie chce mi się wierzyć w to, co pisze Pan redaktor.

    Odpowiedz
  • Tomek listonosz(2015-07-16 09:43) Zgłoś naruszenie 00

    A kiedy jakieś drobne chociażby podwyżki dla pracowników, którzy pracują tam ciężko od kilku lat? CIągle tylko wymagania idą w góre i liczba obowiązków się zwiększa wobec nas - pracuję jako listonosz, a pensja stoi w miejscu. Naczelniczka wie o tym i nic z tym nie robi, bo boi się o swoje miejsce pracy, a przecież wiadomo, że lepiej żeby ona na wysokim stanowisku miała dobrze, a my robole mamy być cicho! Pracując na poczcie jako listonosz, z żoną i trójką dzieci, bez żadnej podwyżki to jest męczarnia, nawet jeśli żona pracuje to i tak nie wystarcza to na tak dużą rodzinę i co mi po umowie o pracę? NIC. To ściema!!! Moje żale mogę wylać jedynie tu bo kierownicy Poczty Polskiej nie chcą tego słuchać.

    Odpowiedz
  • Pssst(2015-07-17 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    Zmiany na poczcie prowadzą tylko do tego, że placówki zamieniają się w kioski. Gazety, słodycze i inne pierdoły
    są wciskane wszystkim klientom. A płatnośc kartą? Można pomarzyć. Żeby opłacić racuhni na poczcie
    najpierw trzeba lecieć do bankomatu.

    Odpowiedz
  • M(2015-07-16 15:54) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda, że dobre wyniki finansowe nie przekładają się na lepszą jakość świadcoznych usług.Mam wrażenie, że listonosze nie przechodzą żadnych szkoleń, robią co chcą apoczta w żaden sposób nie idzie do przodu.

    Odpowiedz
  • baksty(2015-07-16 16:21) Zgłoś naruszenie 00

    zysk zyskiem...niestety nie przekłada się na lepsze warunki pracy. warunki na sortowniach są fatalne.ciasno, praca oczywiście na akord, a płaca minimalna.

    Odpowiedz