statystyki

Rząd zamyka kopalnie, ale daje odprawy

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki, Bartłomiej Mayer05.01.2015, 07:05; Aktualizacja: 05.01.2015, 08:20
Likwidacja lub restrukturyzacja nierentownych kopalń, zmniejszenie zatrudnienia w górnictwie i program dobrowolnych odejść zakłada rządowy program zmian w sektorze.

Likwidacja lub restrukturyzacja nierentownych kopalń, zmniejszenie zatrudnienia w górnictwie i program dobrowolnych odejść zakłada rządowy program zmian w sektorze.źródło: ShutterStock

Jest plan restrukturyzacji górnictwa. Zniknie cztery, może pięć zakładów. Proponując zmiany w górnictwie, rząd będzie pod presją opinii publicznej. To może utrudnić podejmowanie decyzji w roku wyborczym

Reklama


Reklama


Likwidacja lub restrukturyzacja nierentownych kopalń, zmniejszenie zatrudnienia w górnictwie i program dobrowolnych odejść zakłada rządowy program zmian w sektorze.

Rząd szykuje program restrukturyzacji górnictwa. Celem jest uratowanie branży, która w pierwszych trzech kwartałach 2014 r. miała ponad pół miliarda złotych straty. Program zakłada poważne zmiany. Jak wynika z naszych informacji, cztery–pięć kopalń ma zostać zlikwidowanych, a produkcja w nich wygaszona. Podobna liczba zakładów ma zostać przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w celu przekształcenia w rentowne zakłady. SRK jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. W całej branży działa obecnie około 30 kopalń, z czego 14 w Kompanii Węglowej, największej firmie z branży, która ma też największe problemy. Związana z programem redukcja zatrudnienia w branży ma wynieść od 4 do 5 tys. osób; pracuje dziś 100 tys. górników.

By zmniejszyć koszty społeczne programu, rząd szykuje osłony socjalne. Podobnie jak w przypadku największej restrukturyzacji, którą branża przeszła za rządów Jerzego Buzka, ma zostać uruchomiony system dobrowolnych odejść. Zakłada on wielomiesięczne odprawy dla górników, którzy zrezygnują z pracy. W czasach Buzka maksymalna wysokość odpraw mogła sięgać nawet 24 pensji.

Jak wynika z naszych informacji, koszt programu w żadnym z wariantów nie przekracza 2 mld zł (w optymistycznym wariancie może to być kilkaset milionów). Poniesie go prawdopodobnie budżet, gdyż Kompania Węglowa nie ma pieniędzy.

Restrukturyzacja nie będzie łatwa. Z powodu wcześniejszych zaniedbań rząd musi restrukturyzować górnictwo w roku wyborczym. Kłopotem może być reakcja górników i górniczych związków. A jak do programu odniosą się wyborcy? Z sondażu PBS dla DGP wynika, że Polacy chcieliby, żeby rząd ratował nawet nierentowne kopalnie. Z jednym zastrzeżeniem: nie chcieliby, żeby robił to z ich pieniędzy.

Ratować kopalnie, ale nie za nasze

Przed wyborami w 2005 r. górnikom udało się zyskać uchwalenie ustawy gwarantującej im przywileje emerytalne. W tym roku będzie inaczej – rząd Ewy Kopacz nie ma wielkiego wyboru i musi podjąć restrukturyzację branży. – Sytuacja jest tragiczna, Kompanii Węglowej grozi upadłość. Redukcja trwale nierentownych mocy wydobywczych jest konieczna. Potrzeba odpowiedzialności po obu stronach: rządu i partnerów społecznych – namawia Janusz Steinhoff, wicepremier w rządzie Jerzego Buzka, autor ówczesnej reformy górnictwa.

Na zrozumienie rząd może liczyć wśród osób w wieku 25––39 lat, z dużych miast, z wyższym wykształceniem, uważających się za zamożne. To grupa, która zgadza się z opinią, że na dłuższą metę nie ma szans na utrzymanie nierentownych kopalń. Ale choć większość ankietowanych ma odmienne zdanie, to zmienia pogląd, gdy pada pytanie, czy ratowanie powinno się odbywać za pomocą pieniędzy podatników. Tu tylko 17 proc. jest za takim rozwiązaniem, przeciwnych jest 67 proc.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

  • keszet(2015-01-05 15:46) Odpowiedz 00

    Powtórka z historii. To już było. No i co? G.. z tego wyszło.

  • Mosiek(2015-01-07 13:34) Odpowiedz 00

    Ja kupić ta wasza kopalnie. Górnicy zarabiać po 2,5-3,0 tyś tego czegoś zachodniego.(EUFRO). Warunek?? Nie będzie mnie odprowadzać 60% zysków do budzetu państwa. Tyle podatki od podatki i jeszcze inne podatki od poprzednich podatki? Jak wasza kopalnia ma przynosić zyska jak to dojna krofa wasza rzadu. Ja kupić kopalnia!

  • ryś(2015-01-05 16:20) Odpowiedz 00

    ZAMIAST TWORZYĆ BARIERY OBCYM , RZĄD " POLSKI " WOLI TWORZYĆ BEZROBOCIE ...

  • analityk(2015-01-05 17:23) Odpowiedz 00

    Wychodzi na jaw amatorszczyzna Lewandowskiego. Zamknąć firmę to każdy głupi potrafi. Lecz utworzyć nowe zakłady pracy to już potrzeba człowieka z ogromnym doświadczeniem przemysłowym. Niestety takich ludzi w Rządzie jest brak.

  • analityk(2015-01-05 17:19) Odpowiedz 00

    Już amator gospodarczy Lewandowski zaczyna działać.

  • zdenerwowany(2015-01-05 17:20) Odpowiedz 00

    Koniec z przywilejami i wydawaniem moich pieniędzy na innych "uprzywilejowanych"!!!

  • wold(2015-01-05 19:11) Odpowiedz 00

    z KWK Sosnica Makoszowy trzeba zrobic porzadek od srodka zabrac sie za tych co zrobili sobie z panstwowej firmy prywatny folwark i ciagna kase do samego konca . CBA NIK sa za male na nich .

  • wold(2015-01-05 19:15) Odpowiedz 00

    zapomnialem dodac kolesiostwo i depotyzm tak to wyglada

  • iga(2015-01-11 16:51) Odpowiedz 00

    Tak niech pani premier zabierze prace tysiącom mezczyzn dla ktorych kopalnia to nie tylko praca ale i sens zycia, jak i odbierze normalnym ludziom czasem jedynych zywicieli rodziny, a slask i tradycja umrze wraz z zamknietymi kopalniami. Bratwo!!!

  • prefekt(2015-01-05 15:45) Odpowiedz 00

    Zakłady nierentowane powinna być dawno zamknięte a nie cały naród się zrzuca. ja jestem ciekawe ile górników by poszło pracować do prywatnej kopalni ..1% ?
    niema 13 ..14 barbórki przywilejów...dopłat dla dzieci na kolonię ...

  • Telewizja pokazała...(2015-01-05 20:13) Odpowiedz 00

    A pamiętacie jak Tacher była symbolem złego kapitalizmu w mlekiem płynącej socjalistycznej obozowej Polsce? Lali tam górników ci źli kapitaliści a nam to władza ku przestrodze pokazywała...nie pomogło;) guma Donalda i Pepsi zwyciężyły...
    Wszystko pięknie ale my już znamy demokratyczną prywatyzację gdzie rynek się rządzi sam swoimi prawami a rządom nic do tego. Cóż, zawsze można jakąś nowszą przypowieść kupić...

  • adolf(2015-01-07 14:47) Odpowiedz 00

    Rozencwajgowa ma psa kota i kopalnie dla wszystkich. Ze swojej żydowskiej rodziny.

  • ewer(2015-01-05 21:07) Odpowiedz 00

    Polaku - myśl
    Gest Kozakiewicza rządu PO-PSL w stronę polskich kierowców - konsumentów benzyny, oleju napędowego i LPG oczekujących, zasadnie, na obniżanie cen na stacjach benzynowych.
    Z analizy światowych ekspertów-analityków rynku paliwowego, poczynionych już w 2014 r. , jednoznacznie wynika, że ceny 100 dolarów ( w 2013 r wynosiła ona nawet 109 dolarów ) za baryłkę ropy długo nie zobaczymy, nawet do 2018r. (obecnie kształtuje się ona na poziomie powyżej 50. dolarów).
    Kierowcom - klientom stacji benzynowych na całym świecie pozostaje się tylko cieszyć,- twierdza ci analitycy.
    Rząd PO-PSL postanowił jednak wykorzystać te spadające na światowych rynkach ceny ropy naftowej, by po cichu, przy braku jakiegokolwiek zainteresowania ze strony mediów głównego nurtu, wprowadzić na polskim rynku nowy podatek paliwowy - tzw. opłatę zapasową. Płacić ją będą producenci paliw na rzecz stworzonej przez rząd PO-PSL Agencji Rezerw Materiałowych.
    Problem tylko w tym, że koszty wprowadzenia " opłaty zapasowej " zostaną prawdopodobnie i tak przerzucone na nabywców końcowych, czyli zwykłych kierowców kupujących paliwo na stacjach benzynowych...
    ZACHĘCAM do przeczytania i zrozumienia tej spektakularnej, niemal potajemnej akcji przeprowadzonej przez koalicję rządzącą w tzw. III RP.

  • ewer(2015-01-05 21:08) Odpowiedz 00

    Polaku - mysl
    Gest Kozakiewicza rządu PO-PSL w stronę polskich kierowców - konsumentów benzyny, oleju napędowego i LPG oczekujących, zasadnie, na obniżanie cen na stacjach benzynowych.
    Z analizy światowych ekspertów-analityków rynku paliwowego, poczynionych już w 2014 r. , jednoznacznie wynika, że ceny 100 dolarów ( w 2013 r wynosiła ona nawet 109 dolarów ) za baryłkę ropy długo nie zobaczymy, nawet do 2018r. (obecnie kształtuje się ona na poziomie powyżej 50. dolarów).
    Kierowcom - klientom stacji benzynowych na całym świecie pozostaje się tylko cieszyć,- twierdza ci analitycy.
    Rząd PO-PSL postanowił jednak wykorzystać te spadające na światowych rynkach ceny ropy naftowej, by po cichu, przy braku jakiegokolwiek zainteresowania ze strony mediów głównego nurtu, wprowadzić na polskim rynku nowy podatek paliwowy - tzw. opłatę zapasową. Płacić ją będą producenci paliw na rzecz stworzonej przez rząd PO-PSL Agencji Rezerw Materiałowych.
    Problem tylko w tym, że koszty wprowadzenia " opłaty zapasowej " zostaną prawdopodobnie i tak przerzucone na nabywców końcowych, czyli zwykłych kierowców kupujących paliwo na stacjach benzynowych...
    ZACHĘCAM do przeczytania i zrozumienia tej spektakularnej, niemal potajemnej akcji przeprowadzonej przez koalicję rządzącą w tzw. III RP.

  • WACEK(2015-01-07 15:36) Odpowiedz 00

    ODDAC KOPALNIE CIULOM Z GORNICZEJ SOLIMARNOSCI NIECH RZADZA BUCE

  • Mosiek(2015-01-07 18:36) Odpowiedz 00

    Kto to jest "ciul" ? Ja kupić kopalnia. Nie ciul.

  • Wyborca(2015-01-05 16:19) Odpowiedz 00

    Q,,,z,,,m...!!! Najpierw zamknac nierentowne TV..,,TVP I GP.Niusnews i inne..Q co za kraj i glupi narod !!!

  • Ernest(2015-01-07 11:13) Odpowiedz 00

    Nie trzeba nikogo zwalniać. Wystarczy że: nie trzeba będzie odrabiać wojska i 30 dni chorobowego w roku tak jak to było kiedyś i górnicy sami odejdą. Ponadto wystarczy przywrócić tzw. URLOP GÓRNICZY (jak za p.Buzka - który się już sprawdził) i jak nic odejdzie z górnictwa nie 4-5 tyś. osób ale 40-50 tyś. górników.

  • zenek(2015-01-05 09:24) Odpowiedz 00

    W czasach Buzka maksymalna wysokość odpraw mogła sięgać nawet 24 pensji"- oraz 5 lat urlopu płatnego wliczonego do lat pracy,dopisać trzeba