statystyki

Aparat skarbowy jak za komuny - tak państwo polskie gnębi drobnych przedsiębiorców

autor: Andrzej Krajewski03.01.2015, 15:00
Praca, rynek pracy, człowiek, kontrola

„Wyprawa do urzędu skarbowego była dla mnie przerażająca” – wspominała prowadząca w Warszawie warsztat tkacki Janina Przewłocka-Okręcka. źródło: ShutterStock

Komuna padła ćwierć wieku temu, lecz jeśli spojrzeć na dolę drobnych przedsiębiorców, to aparat skarbowy państwa działa tak, jakby w Legnicy nadal stacjonowali czerwonoarmiści, a w Warszawie urzędował Komitet Centralny.

reklama


reklama


Tuż przed świętami radzono w Ministerstwie Finansów, jakie niespodzianki przygotować dla przedsiębiorców w przyszłym roku. Według notatki sporządzonej podczas narady dyrektorów izb skarbowych z szefami resortu finansów – do której dotarł DGP – można się spodziewać, iż 80 proc. kontroli podatkowych zakończy się nałożeniem domiaru. I to w wysokości minimum tysiąca złotych. Urzędy skarbowe niepotrafiące wyrobić ustalonej centralnie normy zostaną ukarane na początek redukcją etatów. Wiedząc, jak wyglądają perspektywy bezrobotnych urzędników na polskim rynku pracy, łatwo można sobie wyobrazić, do czego staną się oni zdolni, byle nie zostać zredukowanymi.

Na dokładkę rząd przygotował zmiany prawne umożliwiające obciążenie 75-proc. podatkiem osób przyłapanych na posiadaniu nierozliczonych z fiskusem lewych dochodów. Chciano nim obłożyć wszystkich przyłapanych na krętactwie, niezależnie od tego, ile lat temu miało ono miejsce. Jednak wedle zeszłorocznego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego przedawnienie musi nastąpić po pięciu latach. Co dla Ministerstwa Finansów stanowi jedynie drobną niedogodność. Zmotywowani groźbami szefostwa pracownicy skarbówki dostaną do ręki dobrze naostrzone brzytwy fiskalne. Zapowiada się więc w nowym roku masakra prywaciarzy jak za starych, niekoniecznie dobrych czasów.

Komunistyczna ściema

„Państwo popierać będzie szeroki rozwój spółdzielczości. Inicjatywa prywatna, wzmagająca tętno życia gospodarczego, również znajdzie poparcie państwa” – zapowiadał w lipcu 1944 r. Manifest PKWN. Deklaracja programowa Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego okazała się jedynie zasłoną dymną, mającą ułatwić komunistom przejęcie władzy. Prywatni przedsiębiorcy przekonali się o tym bardzo szybko. Akcję likwidacyjną zaczęto od najbogatszych. Pełniąca rolę tymczasowego parlamentu Krajowa Rada Narodowa przyjęła 3 stycznia 1946 r. ustawę o nacjonalizacji przemysłu. Dotyczyła ona wszystkich przedsiębiorstw, z wyjątkiem budowlanych, które zatrudniały na jednej zmianie powyżej 50 osób. Łącznie upaństwowiono ponad 5,9 tys. firm. Właścicielom zagwarantowano ustawowo odszkodowanie, ale przepisy dotyczące naliczania wypłat nigdy nie powstały – co pozwoliło reżymowi uniknąć wydatków.


Pozostało jeszcze 87% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

  • Arek"Aiwa-Platz"(2015-01-04 07:52) Odpowiedz 00

    9 m-cy kontroli 5 ostatnich lat działalności. Tysiące transakcji na miliony zł rocznie w branży agd/rtv. I wydobyłem z III US W-wa Śródmieście dwa zaświadczenia że nie znaleźli podstaw do ukarania nawet 50zł mandatem i nie prowadzą żadnego postępowania wobec mnie. Najpierw Naczelnik US odmówił bo on nie może rzekomo. Jak poskarżyłem się do Dyrektora Izby Skarbowej w W-wie - wydał a potem jeszcze poprawił tak jak chciałem :)

  • jan(2015-01-03 20:49) Odpowiedz 00

    Jasiek24-Zastanów się co piszesz. To jest plan-załozenie jak z fotoradarami. z góry zakładają ilu maja uwalić.A uczciwi podatnicy to kto? Ci co utrzymywani są z naszych podatków i płacą podatki od tego co od nas dostali? Czy może urzędnicy biorący łapówki czy posłowie okradający nas na czym tylko się da nie gardząc nawet kosztami paliwa czy telefonów .

  • koko(2015-01-05 21:20) Odpowiedz 00

    I zadnych nazwisk??? A mialo byc lepiej

  • globalny(2015-01-04 22:12) Odpowiedz 00

    Jawna zachęta, by rejestrować działalność w UK czy gdziekolwiek poza Polską.

  • StAAbrA(2015-01-04 21:03) Odpowiedz 00

    Sorry , ale nie mam tu nic do roboty .

  • Why not(2015-01-04 18:52) Odpowiedz 00

    No to zapytajcie Ministra Szczurka i szczególnie ministra Kapicę jakie sprawozdania co miesiąc i kwartał żądają o wykonaniu tych planów domiarów i grzywien od zwykłych urzędników??? Albo poczytajcie na portalu Skarbowcy.pl. Tak samo jest u celników, a potem wszyscy się dziwią jacy to wszyscy be. A prawdziwi autorzy siedzą w ciepełku na Świętokrzyskiej zapewne.

  • robol(2015-01-04 17:09) Odpowiedz 00

    Przecież wszyscy "demokraci" mówią ze żyje w państwie prawa a tamto państwo byle be.moj wniosek-religia i bogiem w Polsce jest kasa i wladza.

  • Bert(2015-01-03 21:14) Odpowiedz 00

    Zrównywanie sposobu rozliczania podatków w czasach komunizmu z obecnym systemem podatkowym świadczy o wyjątkowo złej woli autora tekstu.
    Uczciwi podatnicy mają długi szereg środków zabezpieczenia i obrony przed pomyłką urzędu skarbowego, zaś przyłapani na oszustwie mogą złożyć korektę i zapłacić dług bez żadnych dodatkowych konsekwencji.
    Prawo karne skarbowe wręcz zachęca do oszukiwania na podatkach. Za wielomilionowe oszustwa kary są tak śmiesznie niskie, że naprawdę trudno o mniej ryzykowny złodziejski biznes.
    Śmieszne, kompromitujące ich autorów dyrektywy dotyczące skuteczności kontroli wynikają z jednej strony z niskiego poziomu wykształcenia i etyki osób kierujących skarbowością,( to jest jeden za skutków odejścia od zasad i etosu Służby Cywilnej), a z drugiej strony z powszechnego charakteru oszukiwania na podatkach przez przedsiębiorców. Oszustwo podatkowe jest od 7-6 lat zwykłym elementem kalkulacji ekonomicznej. Stąd malejące wpływy z VAT, CIT i PIT. Skoro 90% przedsiębiorców kantuje na podatkach, to rzeczywiście trudno się dziwić, że powstają takie skandaliczne pomysły.
    Skandaliczne - bo tych 10% co nie oszukuje, ma być potraktowanych jak i reszta - prawo ma być nagięte na ich niekorzyść - taki będzie oczywisty skutek mechanicznego traktowania wszystkich jak złodziei.
    No cóż, drogi elektoracie, jaką sobie od siedmiu lat wybierasz władzę, to taką ją masz !

  • maryna(2015-01-04 15:47) Odpowiedz 00

    Gnębią biednych przedsiębiorców, którzy muszą zapewnić dobre warunki pracy:szatnie,jadalnie,toalety,stanowiska pracy wg standardów europejskich, poziom hałasu, zabezpieczenie ubrań roboczych, srodki do konserwacji tychże i wiele wiele innych spełnić wymagań że brak sił na jakiekolwiek myślenie o poprawie swojego bytu.Odciążenie tym samym urzędów zatrudnienia z wypłacanie zasiłków.Strach pomyśleć jak sobie radzą przedsiębiorcy którzy ponadto gnębieni są ciągłymi kontrolami.Jak na tym tle widzimy gabinety lekarskie,gdzie za parę minut "rozmowy"do ręki wpada kilkaset złotych nieopodatkowanego dochodu bo o rachunku tylko pomarzyć,,,

  • prywaciarz(2015-01-03 20:43) Odpowiedz 00

    niech żyją kombinatorzy! na przekór wszystkim komuszkom typu Jasiek24, którzy uważają, że krzywdzi ich ktoś, kto nie daje się okradać z ich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • OoOoO(2015-01-04 08:41) Odpowiedz 00

    No to minister dal przedsiebiorcom narzedzie do zredukowania administracji. Byc dokladnym i starannym, czysto w papierach, a aparat skarbowy sie odchudzi z czasem.

  • RuBu(2015-01-03 20:42) Odpowiedz 00

    Mój wujek w latach 90tych miał małą firmę i ZUS mu naliczył niesłusznie 10tys. kary. Firma zbankrutowała a stres był tak duży, że wtedy zaczęły się jego kłopoty ze zdrowiem. Oddali po paru latach, nikt nie odpowiedział za to. Wspaniały człowiek, serdeczny, muchy by nie skrzywdził. Wczoraj zmarł i emerytury nie dożył. Kolejny punkt dla zusu. Mają rozmach...

  • sn(2015-01-04 13:32) Odpowiedz 00

    Najpierw rozkradli RP systemowo kontraktami,pensyjkami (20-50-100tys.) ,nagrodami, odprawami (miln.) nieudacznikom , delegacjami po świecie (rozrywki pod palmami zatok arabskich- po doświadczenie np.dla PP jak poczta na tym wyszła jakie efekty ,prezenty w biżuterii, widać pada?),kasa na paliwo,telefony, żarcie za nasze w restauracjach ośmiorniczek i policzków - innym szczaw na torach PKP, ten od mrówek oferował (a sam bierze em.+pensje w sejmie, innym ludowi ZUS wtedy zawiesza,zabiera kasę ???), przez tych POpartych, załatwiactwo kolesiostwo , info media (pensyjki wepchanemu w orlenie ok.100tys.), nepotyczne zachowania, bezwstydność, chamstwo > wyłazi im codzienne w mediach. Tak ludzie rządzi ta władza, jak roztrwoniła wszystko , teraz szuka kasy u maluczkich. Bo grube ryby opasłe, przerzucały dochody (ok.45mld) rocznie CIT 8 od hipermarketów, banków, konsorcjów, do Luksemburga (Junkers nie został ukarany zdumiewająca moralność UE) > na wyspy np. Kajmany za 1-2 % podatku, a tu obowiązuje płacenie 19+19% przez Spółki oraz ile naszych mld poszło z OFE kanałami przerzutowymi.Jakoś ta władza nie mogła uszczelnić tak grubego wycieku i MF wmawiało w końcu roku , że to nie duża sprawa jak wyszła z tym afera nie zdążali opublikować w DU elektronicznym !!!( chyba liczyła na apanaże w UE jak widać po niektórych 100 tys/m-c ) wycieku kasy z RP ,to jest zdumiewające !!!. Teraz szykują jak widać strzyżenie tych małych owieczek,frajerów, którzy pozostali jeszcze w kraju ,bo ich nie stać opłacanie lobbystów w UE (jest ich od przekrętów , kombinacji ok.10tys. jaka podała ich prasa np.Francji ). Ludzie wybierajcie tych z lewa czy prawa dalej , to Was załatwią dokumentnie, że skóra nawet nie zostanie . Przykre ale prawdziwe, takie są odczucia wielu.

  • Jasiek24(2015-01-03 17:30) Odpowiedz 00

    A tak swoją drogą to dlaczego uczciwi podatnicy mają tracić gdy kombinatorzy się bogacą ich kosztem?

  • emce(2015-01-04 13:44) Odpowiedz 00

    Ciekawe kto zapłaci za te wszystkie rozprawy sądowe które się posypią to kontrolach tych hien

  • EU(2015-01-03 17:04) Odpowiedz 00

    Niech żyje PRL? (w dzisiejszych zapisach prawa) ."Władza ludowa" miała rację? .Obecna, czerpie z ich
    doświadczeń jak łupić obywateli. Nic się nie zmieniło , tylko nazwiska złodziei narodu.
    Tzw "Niewidzialna ręka rynku" to Balcerowicz,Jan Krzysztof Bielecki i cała hołota pseudo ekonomistów.
    o reszcie nie wspomnę.Teraz władza "Solidarnościowa" oskarża Gawronika , ale to (przypuszczam) Balcerowicz umożliwił mu taką oszukańczą działalność na rynku finansowym.

  • zlp(2015-01-04 12:19) Odpowiedz 00

    Bert, a Ty z której choinki się urwałeś?

  • polacy od dawna powinni zrobić czystkę etniczną...(2015-01-04 10:37) Odpowiedz 00

    jak w latach 60,wówczas byśmy mieli raj a nie dawaj...i to 2 razy.
    geszewt w tym kraju jest przeokropny nawet obrzydliwy na skalę światową.

  • Janusz(2015-01-07 17:26) Odpowiedz 00

    Gorzej jest niż za komuny. Pamiętam jak dziesięć lat temu umarł mój ojciec, nie dożył emerytury. W spadku został jedynie wkład spółdzielczy. To US się upomniał o podatek od tego kiedyś wpłaconego kiedyś grosza na mieszkanie. No i ok, od mieszkań własnościowych podatku nie było, a tu wyszło że tak. Wyliczyli to tak. Przeliczyli tamten wkład na nowe mieszkanie na rynku i od tego podatek, ale nie było to nowe mieszkanie, i było z lokatorami, którzy nie wyprowadzają się, czy mieszkaliśmy w nim. Takie mieszkania są wielokrotnie tańsze. Ale podatek wyliczyli, jak wyliczyli i pani urzędniczka była bardzo miła. Chciałem się odwoływać, ale domownicy powiedzieli nie kop się z koniem i zapłaciliśmy. Taki polityk, to se pogada z kumplem przy fundowanym z podatków obiedzie i już, nie płaci. To było wtedy gorzej za komuny? Tak samo.