statystyki

Do OFE poszli bogatsi, wzięli ze sobą pieniądze

autor: Grzegorz Osiecki, Marek Chadzyński28.08.2014, 07:12; Aktualizacja: 28.08.2014, 07:27
Emerytalne zmiany w 2014 r.

Emerytalne zmiany w 2014 r.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jedną czwartą lipcowej składki wzięły OFE, reszta trafiła do ZUS.

Reklama


OFE wybierały osoby lepiej zarabiające. Potwierdzają to dane dotyczące pierwszej składki przesłanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do OFE. W lipcu członkowie funduszy musieli zdecydować, czy chcą, by ich oszczędności emerytalne trafiały tylko do państwowego ubezpieczyciela, czy także do prywatnych funduszy.

Od 18 sierpnia wiemy, że fundusze wybrało ponad 2,5 mln osób, ale nie było wiadomo, w jakiej proporcji między ZUS a OFE podzieli się 2,92 proc. składki emerytalnej. To ta jej część, której mógł dotyczyć wybór ubezpieczonych. Wczoraj ZUS poinformował, że w sierpniu przesłał do funduszy 278 mln zł. Zakład nie podał, ile trafiło na subkonta w ZUS.

Ale szacunki resortów pracy i finansów przy okazji prac nad ustawą zmieniającą system emerytalny mówiły, że miesięcznie łączna składka (te 2,92 proc.) do ZUS i OFE to 1 mld zł. Oznacza to, że do OFE trafiła ponad jedna czwarta całości składki.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (16)

  • ...??(2014-08-28 20:54) Zgłoś naruszenie 20

    DO 12 POWIEM CI NAJPROŚCIEJ JAK MOŻNA;
    - funkcjonowanie ZUS-u się nie bilansuje /musi dopożyczać/, czyli pieniądze do OFE pochodzą z pożyczek,
    - doliczając do tego potrójne koszty zawiązane z obsługą przez OFE + koszty samych OFE + straty na giełdzie + wahania kursowe, ...
    - efekt końcowy jest taki, że OFE są deficytowe, ich pasywa przekraczają ich aktywa o kilkadziesiąt mld zł.
    Już rok temu aktywa OFE były mniejsze od ich pasywów / zobowiązań/ o ok. ponad 30mld zł - TO MUSI SPŁACIĆ POLSKIE SPOŁECZEŃSTWO.
    GDYBY NIE BYŁO OFE, NIE BYŁOBY DŁUGÓW ZWIĄZANYCH Z OFE!!! - KAPITAŁ WYCIEKŁ GŁÓWNIE ZA GRANICĘ.

    Odpowiedz
  • xyz(2014-11-24 14:34) Zgłoś naruszenie 10

    Nie ma co się podniecać. Cały ten kabaret z OFE , powszechnym systemem emerytalnym ewidentnie dowodzi tylko jednego : władza w imieniu państwa okłamuje , oszukuje i nadal zamierza oszukiwać w obszarze zabezpieczenia emerytalnego dominująca większość obywateli. Ostatnie zmiany w systemie emerytalnym dokonane przez rząd Tuska to w mojej ocenie oczywisty kant , zwykłe perfidne oszustwo i złodziejstwo. Niestety żyjemy w państwie które czołowy polityk z obozu rządzącego określił jak : "H-J , D---A I KAMIENI KUPA" Z tą oceną niestety muszę się zgodzić , w tym przypadku podzielam jego pogląd.

    Odpowiedz
  • pro dr hab docent mgr dżyndżynier Leszek B.(2014-08-28 10:42) Zgłoś naruszenie 10

    A ch.j z nimi

    Odpowiedz
  • ...??(2014-08-28 15:14) Zgłoś naruszenie 10

    Do OFE poszli BEZROZUMNI.
    Jeżeli OFE ich okradają i okradają skarb państwa, to jak to inaczej nazwać??
    Zobowiązania OFE będą spłacane przez kilkadziesiąt lat, do następnego pokolenia - to jest ROZUMNE??
    Np. dostajesz do domu powiadomienie "masz 50tys zł aktywów", ale przy tym należałoby dopisać i za to będziesz spłacał 80tys. zł zobowiązań po OFE - TAKIE SĄ REALI, CZY TO ROBIĄ LUDZIE ROZUMNI??

    ZUS jest jednostką budżetową, ściąga składki i wypłaca świadczenia, OFE są biznesem które systematycznie powiększają swoje zobowiązania i będą je spłacać Polacy.

    Odpowiedz
  • spaider(2014-08-28 16:49) Zgłoś naruszenie 10

    Do OFE poszli ci co za nim lobbują i na składki emerytalne odprowadzają dużą kasę licząc ze jakoś uda im się tą kasę wyrwać w mniejszym lub większym stopniu. I m wcale nie chodzi o emeryturę ale ominięcie tzw. "solidaryzmu społecznego" który dotychczas obowiązywał przy systemie Zus-owskim. Oni po prostu są aspołeczni dla nich liczy się tylko ich kasa. Najprostszym rozwiazaniem w tym całym bajzlu emerytalnym jest po prostu wprowadzenie jednolitej minimalnej emerytury lub zasiłku socjalnego w jednakowej wysokości na przezycie. Natomiast w to miejsce wprowadzić ujednolicony odpowiedni i szczelny system podatkowy który by gwarantował wyegzekwowanie pokrycia potrzeb finansowych w tym zakresie.

    Odpowiedz
  • zusman(2014-08-28 18:10) Zgłoś naruszenie 00

    Do 8 ...??
    A propos BEZROZUMNYCH. Nie wiem, kto Ci nawkładał takich głupot do głowy jak - tu m.in. cytuję : "Jeżeli OFE ich okradają i okradają skarb państwa". Jakie okradanie? Najwyraźniej nie rozumiesz mechanizmu. Wyjątkowo wytłumaczę - możliwie najprościej - mechanizm OFE:
    - wpływa składka do ZUS (pieniądz)
    - ZUS przelewa część składki do OFE (pieniądz)
    - OFE za to KUPUJE akcje, obligacje itp. (za pieniądze)
    - OFE posiada aktywa w postaci głównie papierów wartościowych
    - do wypłaty OFE umarza posiadane papiery i wypłaca pieniądz (tak się dzieje m.in. w sytuacjach dziedziczenia, tak miało być docelowo przy części emerytalnej)
    Więc jakie okradanie? Bo jeżeli masz na myśli obligacje skarbu Państwa, no to już kiepsko z Tobą. Obligacje OFE KUPOWAŁY ZA PIENIĄDZE. PIENIĄDZE TE NASTĘPNIE WPŁYWAŁY DO BUDŻETU. Więc OFE za obligacje zapłaciły a Państwo pieniądze zainkasowało. Oczywiście, w dacie zapadalności obligacji powstaje obowiązek jej wykupu, ale kasa za obligacje została przez Państwo na coś spożytkowana, a jeśli się pożycza pieniądze (bo taka jest idea emisji obligacji), to trzeba je później oddać. Chyba to nie dziwi?
    Co do okradania ludzi - jeśli po uwzględnieniu wszelkich kosztów inwestycja w OFE zarobiła więcej niż waloryzacja w ZUS (pomijając już sprawę dziedziczenia), to trzeba być BEZROZUMNYM, żeby OFE zarzucać kradzież.

    Odpowiedz
  • qwerty(2014-08-28 15:47) Zgłoś naruszenie 00

    do 7: Zakładasz, że od każdego taka sama kwotę powędruje do OFE ? Artykuł własnie jest o tym, ze ilościowo nie oznacza wartościowo.

    Odpowiedz
  • zabiurkowy(2014-08-30 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    do 10 (spaider): wyjaśnij mi proszę solidaryzm społeczny w obecnej wersji ZUS, gdzie zasłużony towarzysz ma 5000 emerytury a ochydny kapitalista (rzemeślnik) ma 1000.
    Możesz mi wyjaśnić "solidaryzm społeczny" na przykładzie rolników? Dlaczego ja mam potrącane 2000/mies na składki a rolnik 100/mies ? I on i ja guzik dostaniemy, ale ja czuje się bardziej okradany. I będe robił wszystko, żeby jak najwiecej z tego (nie) sprawiedliwie kradzonego zostało dla mnie i mojej rodziny.
    Chcesz mieć system sprawiedliwy? taka sama emerytura po opłacaniu takiej samej składki.

    Odpowiedz
  • Bo byli Dobrze Poinformowani....(2014-08-28 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Większość polityków została w OFE... Albowiem Nowe OFE nie ma ograniczeń inwestycyjnych i powinno być efektywniej zarządzane.

    Poza tym te środki się dziedziczy a jak ktoś ma na koncie ponad 100 tys Aktywów to nie jest frajerem który oddaje to do wora bez dna jakim jest ZUS...

    W ten sposób oddzielono ziarno od plew...

    Odpowiedz
  • zusman(2014-08-28 09:15) Zgłoś naruszenie 00

    Do 1: Bo byli Dobrze Poinformowani...

    A Ty co? Nie umiesz czytać, zadawać pytań, myśleć i wyciągać wniosków? Najwyraźniej nie umiesz, bo o zmianach w OFE od kwietnia trąbią wszelkie media, w internecie możesz znaleźć kompendium wiedzy z treścią ustawy włącznie a w ostateczności informacji zawsze można było zasięgnąć od któregokolwiek agenta z firmy prowadzącej OFE.
    Tyle tylko, że to wymaga choćby minimalnego zaangażowania i wysiłku intelektualnego a przecież łatwiej jest znaleźć winnych INNYCH, zwietrzyć spisek, najlepiej polityczny, siedzieć dalej na d...ie i narzekać.
    Faktycznie, przydałoby się oddzielenie ziarna od plew. Tych prawdziwych.

    Odpowiedz
  • pep(2014-08-28 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    dobrze poinformowani...? a wiesz kolego, że całość twoich składek z OFE i tak trafi do ZUS na 10 lat przed przejsciem na emeryture? ostatecznie to ZUS ma wypłacać ci emeryture. więc i tak nie wiadomo czy uzbierane środki otrzymasz finalnie, czy też wszystko i tak nei trafi do wspólnego worka. co najwyzej ZUS podziękuje ci za znaczny wkład wypracowany w OFE. także powodzenia i wesołych świąt. Rząd zrobił nas w balona. wszystkich

    Odpowiedz
  • pożyjemy zobaczymy(2014-08-28 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    OFE rozłożył tzw. grzech pierwotny - czyli ustawowy obowiązek lokowania większości aktywów w "bezpieczne" Obligacje Skarbowe...

    I te bezpieczne Obligacje stały sie de facto dla OFE niebezpieczne albowiem od tego zakupu OFE potrącało sobie wysokie prowizje. Generalnie wysokie prowizje były czynnikiem decydującym ... chociaż zdaje się ważniejszym jest balansowanie na granicy utraty płynności przez ZUS z powodów wiadomych.
    W komentarzu nr 1 powinien być tryb przypuszczający bo co kto wybrał to jego prywatna sprawa ale zgodze sie z tezą że zostali w ofe ci z aktywami o wiekszej wartości

    W ten sposób za bład ustawodawcy zostały OFE ukarane...

    Odpowiedz
  • elka(2014-08-28 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    nie byłabym taka pewna czy zrobiono nas w balona ten kraj to ciągłe niespodzianki i nie wiadomo czy zus się nie rozpadnie za 10 lat

    Odpowiedz
  • OBSERWATOR 2(2014-08-28 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    Na około 16 mln kont jedynie niecałe 12 mln jest aktywnych (na kt óre wpływają składki). Tak więc do OFE zgłosiło się około 21,3 % wszystkich aktywnych ubezpieczonych - czyli do OFE wplynie około 25 % składek do ZUS okolo 75% ( z 2,92%).

    Około 3 mln "martwych kont" zostało teraz "przeniesione" do ZUS.

    Odpowiedz
  • FK_(2014-08-31 11:44) Zgłoś naruszenie 01

    Do 13
    "- funkcjonowanie ZUS-u się nie bilansuje /musi dopożyczać/, czyli pieniądze do OFE pochodzą z pożyczek, " - czyli nie... Pieniadze dla OFE nie pochadza z pozyczek ale ale za skladek ludzi pracujacych ktorym odtraca sie skladki na ZUS i OFE.
    To ze ZUS nie bilansuje sie, budzet panstwa nie bilansuje sie, ze faworyzuje sie w PL niektore grupy spoleczne kosztem szaraka ktory musi sie na to zlozyc to nie jest to wina OFE ale m.in. Twoja, gdyz takich 'inteligentow' wybiera sie aby zarzadzaly Polska.

    OFE nie bronie.. to rowniez 'reprezentanci narodu' pozwolili im brac ile brali.. to kolejne rzady sprzedaja obligacje, ktore ktos musi kupic... itd...

    Odpowiedz
  • mikolaj(2014-08-28 17:23) Zgłoś naruszenie 01

    mnie ten temat nie dotyczy, juz dawno staram sie sam odkladac srodki, obecnie troche mam ulokowane w lokatach z Getin i uwazam to za opcje dobra

    Odpowiedz