W Europie Stoxx 50 rośnie o 0,29 proc. do 3.181,85 pkt.

FTSE 100 zwyżkuje o 0,02 proc. CAC 40 rośnie o 0,18 proc., a DAX jest na plusie o 0,24 proc.

Rośnie kurs akcji spółki Novartis, najmocniej od marca br., po informacjach, że nowy lek stosowany w chorobach serca daje lepsze efekty lecznicze niż standardowa terapia.

Iliad SA traci 1,8 proc. po informacji źródeł o możliwym poprawieniu oferty na T-Mobile US Inc.

Na giełdach wzrosty mimo słabszych danych makro m.in. z Chin i Niemiec.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w sierpniu 51,1 pkt. wobec 51,7 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 51,2 pkt. Wskaźnik w lipcu był na najwyższym poziomie od ponad 2 lat.

PMI w sektorze przemysłowym Chin wyniósł w sierpniu 50,2 pkt. wobec 51,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano zaś w końcowych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics. Wstępnie szacowano 50,3 pkt. Wskaźnik jest najniżej od 3 miesięcy wg danych HSBC i Markit.

Helen Lau, analityczka rynku surowców w UOB Kay Hian Ltd. wskazuje, że rynek oczekuje stymulowania gospodarki przez bank centralny Chin.

"Aktywność w biznesie słabnie. Dalsze wspieranie gospodarki jest konieczne, aby udało się osiągnąć zakładany przez rząd Chin wzrost PKB o 7,5 proc." - podkreśla Lau.

W poniedziałek podano też, że Produkt Krajowy Brutto Niemiec spadł w II kwartale 2014 r. o 0,2 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych, po wzroście w I kw. o 0,7 proc. Poinformował o tym Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden w końcowym wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się spadku PKB kdk o 0,2 proc.

W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w II kwartale o 1,2 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,2 proc. W I kwartale wzrost wyniósł 2,3 proc.

Urząd statystyczny podał, że bez uwzględniania czynników sezonowych PKB Niemiec wzrósł w II kwartale o 0,8 proc. rdr, wobec wzrostu o 2,5 proc. w I kwartale. Tu oczekiwano wzrostu o 0,8 proc.

Inwestorów pocieszają jednak lepsze od prognoz dane o handlu Niemiec.

W II kw. eksport Niemiec wzrósł o 0,9 proc. kdk, wobec braku zmian w I kw., po korekcie. Analitycy spodziewali się w II kw. wzrostu eksportu o 0,2 proc.

Import Niemiec wzrósł zaś w II kw. o 1,6 proc. kdk, po wzroście w I kw. o 0,5 proc., po korekcie. Tu analitycy spodziewali się wzrostu o 0,5 proc.

W dalszej części dnia zostaną opublikowane wskaźniki PMI dla sektora wytwórczego m.in. we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i strefie euro. Będą to końcowe dane za sierpień.

W poniedziałek na rynkach może być słabszy handel z powodu nieobecności inwestorów z USA, bo Amerykanie świętują 1 września Dzień Pracy.