statystyki

Światowy rynek surowców przywykł już do zbrojnych konfliktów

autor: Bartłomiej Mayer13.08.2014, 07:28; Aktualizacja: 13.08.2014, 10:06
Rosja głównym graczem na rynku surowcowym

Rosja głównym graczem na rynku surowcowymźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Walki na wschodzie Ukrainy, wojna w Strefie Gazy i w Iraku wywołały tylko krótkotrwałe wahania notowań na giełdach

Ukraiński parlament postanowił wczoraj, że nałoży na Rosję sankcje. W grę wchodzi m.in. wstrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu do Europy. Jednak także ten krok nie odciśnie się zapewne znacząco na notowaniach tego surowca, mimo że analitycy przyznają, iż w ostatnim czasie na rynkach surowcowych sporą rolę odgrywała sytuacja polityczna w niektórych częściach świata.

Rosja głównym graczem na rynku surowcowym

Rosja głównym graczem na rynku surowcowym

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ryzyko geopolityczne istotnie wpływało na notowania metali, surowców energetycznych oraz towarów rolnych. – Ten rynek często dość silnie reaguje na wzrost napięć geopolitycznych na świecie, zwłaszcza w krajach, które są ich istotnymi producentami oraz eksporterami – twierdzi Tomasz Regulski, analityk Raiffeisen Polbanku. – Najczęściej wpływ konfliktów zbrojnych na ceny surowców jest krótkotrwały i ograniczony – dodaje Łukasz Rozbicki z MM Prime TFI.

– W przypadku metali oddziaływanie konfliktów najlepiej było widać na rynku złota, ponieważ notowania tego kruszcu wyraźnie rosły w okresach eskalacji napięć politycznych na Ukrainie i spadały, gdy te napięcia były mniejsze – mówi Paweł Grubiak, doradca inwestycyjny i członek zarządu Superfund TFI. – Właśnie niepokój na Ukrainie doprowadził w marcu do wzrostu ceny tego surowca do 1390 dol. za uncję, czyli najwyższego poziomu od pół roku. Obecnie kurs nie reaguje już tak mocno – dodaje Regulski.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane