statystyki

Elektroniczne potwierdzenie odbioru w sądach: zamiast Poczty Polskiej, EPO wdroży PGP

autor: Tomasz Jurczak19.02.2014, 13:50; Aktualizacja: 19.02.2014, 13:50
list, dłonie, poczta

System EPO, czyli Elektroniczne Potwierdzenie Odbioru, został zrealizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. źródło: ShutterStock

W Sądzie Okręgowym w Białymstoku rozpoczęło się pilotażowe wdrażanie system Elektronicznego Potwierdzenia Odbioru. Choć sztandarowy pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości, mający na celu skrócenie czasu obiegu sądowych przesyłek pocztowych, miała po stronie operatora prowadzić Poczta Polska. W wyniku wygranego przetargu debiut EPO w sądach obsłuży Polska Grupa Pocztowa.

Reklama


Reklama


System EPO, czyli Elektroniczne Potwierdzenie Odbioru, został zrealizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Służy do odnotowywania stanu doręczenia przesyłek nadawanych przez jednostki wymiaru sprawiedliwości za zwrotnym poświadczeniem odbioru w formie elektronicznej, a nie za pomocą tzw. żółtej kartki.

Wstępnie to Poczta Polska mocno przygotowywała się do wdrożenia po własnej stronie EPO. W tym celu uruchomiła podobny program dla klientów biznesowych. Jednak przegrana w przetargu na dostarczenie przesyłek dla sądów i prokuratur zmieniła sytuację diametralnie.

Niezależnie od zamieszania wokół samego przetargu, spraw toczących się w sądach i przepychanek wokół decyzji KIO, aktualnym i prawomocnym zwycięzcą przetargu jest Polska Grupa Pocztowa. Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło nie czekać i powierzyć wdrożenie EPO niezależnemu operatorowi pocztowemu.

17 lutego Polska Grupa Pocztowa ogłosiła, że rozpoczyna testy elektronicznego potwierdzenia odbioru. Wdrożenie pilotażowe ma miejsce w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku. Docelowo system EPO obejmie wszystkie sądy w całym kraju.

Program jest po stronie doręczeń finansowany z własnych środków PGP. - To będzie prawdziwa rewolucja w doręczaniu przesyłek. Dzięki nowoczesnym systemom IT sądy będą miały bezpośredni wgląd w proces dostarczania korespondencji – poinformował Leszek Żebrowski, prezes PGP.

Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, celem wdrożenia systemu jest umożliwienie szybszego sposobu realizacji doręczenia przesyłki oraz skrócenie i „uszczelnienie” cyklu obiegu korespondencji sądowej.

„Podstawowa różnica w procesie związanym z obsługą korespondencji za zwrotnym potwierdzeniem odbioru między modelem tradycyjnym a EPO polega na zastąpieniu kartonika zwrotnego potwierdzenia odbioru zapisem w systemie teleinformatycznym EPO oraz odpowiednim formularzem, na którym podpis odbiera doręczyciel” - informuje Wioletta Olszewska z biura prasowego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak to działa?

Jak wyjaśnia resort sprawiedliwości, o ile dotychczas kartonik zwrotki powracał jako list zwykły (nieewidencjonowany), niosąc ze sobą zawartość informacyjną naniesioną kolejno przez nadawcę, doręczyciela i/lub odbiorcę, o tyle w EPO dokument papierowy o identycznej zawartości informacyjnej pozostaje w gestii operatora, który przenosi jego treść do systemu teleinformatycznego, zachowując go dla ewentualnych potrzeb dowodowych.

Jeśli pilotaż się powiedzie, system EPO będzie wdrażany na terenie wszystkich jednostek organizacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Korzyści z uruchomienia systemu EPO:

- nie ma potrzeby drukowania (wypełniania) i aplikowania kartonika ZPO (zastępuje je zapis w systemie, wydruk odpowiedniego formularza wykonuje operator pocztowy),
- nadawca (Sąd) ”widzi” w systemie kolejne stany doręczania przesyłki wraz z datami i operatorami (jednostkami organizacyjnymi operatora ) dokonującymi zapisów w systemie natychmiast po wystąpieniu określonego zdarzenia (doręczenie, pozostawienie awizo, zwrot do nadawcy itp.),
- nadawca może precyzyjnie i „hurtowo” reklamować niewłaściwie doręczone przesyłki,
- nadawca otrzymuje informacje o doręczeniach, skracając cykl obiegu korespondencji średnio o 14 dni.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

 • Aldona(2014-02-20 01:04) Odpowiedz 10

  Czy ten optymizm nie jest na wyrost, gdy inpost zagwarantował LUDZIOM takie, a nie inne warunki do odbioru przesyłek. Obskurantyzm, totalna zapaść, zacofanie cywilizacyjne. Czy naprawdę Polacy nie zasługują na lepsze traktowanie. Przecież nie jest żadną łaską, że nie muszą po odbiór listu chodzić do sklepów dla dorosłych do których nie wszyscy chodzą. Czy tak trudno zrozumieć, że czym innym jest kupowanie gazety albo czego innego, a czym innym odbiór listu poleconego. Czy tak trudno zrozumieć, że niedostarczenie powtórnego zawiadomienia NIE ELIMINUJE niedostarczenia pierwotnego zawiadomienia o liście poleconym lub poprawienia pierwotnego błędnego jego oznaczenia błędnie ręcznie wpisanym numerem. Czy tak trudno zrozumieć, że ROZNOSICIELE z inpost nie mają prawa do zabierania urzędowych przesyłek do swych mieszkań aby dopiero następnego dnia rano je zdać. Czy tak trudno zrozumieć, że ROZNOSICIELE z inpost to nie Urzędnicy, a najczęściej przypadkowe osoby które przez 2 lub 3 dni chcą sprawdzić, czy ta robota im odpowiada. Ludziom z zagranicy na to wszystko ręce opadają. Czy inpost, tego co zgotował Polakom, naprawdę się nie wstydzi.

 • aabc(2014-02-20 07:29) Odpowiedz 00

  System śledzenia przesyłek? Takie systemy z powodzeniem istnieją i nawet z nich korzystam. Ale w PGP zadziała, jeżeli w krzaki nie wyrzucą przesyłek. Chyba.

 • co by tu jeszcze...(2014-02-20 08:25) Odpowiedz 00

  Odnoszę wrażenie, że będzie to spektakularna klapa, za którą tradycyjnie nikt nie odpowie.
  Przecież ten system wymaga odpowiednio przeszkolonych i doświadczonych pracowników, a nie osób dorywczo dorabiających sobie jako doręczyciele.

 • W Poczcie Polskiej działa system śledzenia przes(2014-02-20 07:51) Odpowiedz 00

  Każdy list polecony ma nr i kod paskowy...

  Więc można by było do tego kodu przypisać ZPO które zamiast wracać w formie papierowej ścigałbyś jako skan z podpisami.

  Poczta Polska ma ogromne możliwośći usprawnień... Ale wolą sprzedawać herbatę i proszek do prania plus udawać że listonosz sprzeda ci ubezpieczenie - co jest fikcją bo mu wisi (15kg torba z listami i trasa obchodu 30km).

  Nie chce nikogo obrażać...ale trzeba myśleć o Głównym Produkcie a nie duperelach

 • Gwidon(2014-02-19 15:14) Odpowiedz 00

  najważniejsza jest przedostatnia zaleta systemu EPO, wskazana przez autora artykułu, a to w związku z nową organizacją doręczania przesyłek, tak że naprawdę może to być bardzo użyteczne

 • Ja starej daty...(2014-02-20 09:13) Odpowiedz 00

  I znowu to samo? PGP?

  Wystarczy porównać systemy monitorowania, jakie Kowalski ma do dyspozycji przez stronę Poczty Polskiej (której fanem nie jestem) i paczkomatów (InPost).

  Na stronie PP jest dokładny przebieg przesyłki (ważniejsze węzły przeładunkowe, konkretne placówki pocztowe). W paczkomatach widzimy tylko, że przesyłka nadana, w drodze i odebrana - zero info o trasie.

  Jeśli analogicznie wdrożą EPO to ja już wolę umyślnego posłańca na koniu...

 • ja(2014-02-20 12:37) Odpowiedz 00

  Czy to monitorowanie, o czym mowa w ostatnim akapicie, ma działać tak, jak strona PGP. Nie mogłam odebrać awiz w 1. terminie awizowania, przetrzymałam je ponad 7 dni. 2 przesyłki odbierałam w 14. dniu po awizowaniu. I co? ANI RAZU nie dostałam powtórnego awizo, wymaganego przepisami. Za to w systemie elektronicznym PGP oczywiście została wpisana data powtórnej awizacji (kiedy? nie wiadomo, bo PGP usunęło ze strony informację o datach i godzinach). Tak to ma działać? Że sobie elektronicznie "pracownicy" PGP będą wpisywać rzeczy, które nie miały miejsca? Przecież kliknąć jest łatwiej niż pojechać, wypisać i wrzucić do skrzynki.

 • kwakwa(2014-02-19 21:12) Odpowiedz 00

  NAJWAŻNIEJSZE : POCZTA GUDŁAJ ODSTAWIONA od prowitu

 • StAAbrA(2014-02-19 21:37) Odpowiedz 00

  Znamy to skracanie , usprawnianie , przyśpieszanie i inne s..nie w banie
  - z ZUS-u , między innymi . I wiemy ile nam nakradziono , na to łganie .

 • Listonosz(2014-03-19 18:52) Odpowiedz 00

  Ludzie , dowiedzcie się dokładnie. EPO w Poczcie Polskiej już od trzech lat działa. korzysta z tego główn ie ZUS,ale może każdy. Niemam nic przeciwko liberalizacji rynku pocztowego ,ale proszę o obiektywizm. Jak narazie to widzę tylko usilne popieranie cwaniaczków którzy społeczeństwu opowiadają bajki. wejdzcie sobie na stronę Poczty Polskiej i zacznijcie korzystać z wiedzy o usługach pocztowych .

 • parara(2014-05-28 09:45) Odpowiedz 00

  A co z prawami odbiorcy ? Jeśli InPost poda, że zostawił awizo a nie zostawi, tak jak to teraz praktykują - bo doręczycielowi nie chce się biegać między domami i łatwiej mu napisać że zostawił awizo i iść na piwo...

 • Helena(2016-02-03 15:11) Odpowiedz 00

  20 dni systemem EPO szło wezwanie do sądu oddalonego o 100 km.Przyszło po terminie sprawy.Niech żyje EPO.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama