Nowelizacja prawa pocztowego przygotowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ma coraz więcej przeciwników. Dołączyli do nich kurierzy; domagać się będą usunięcia obowiązku nałożonego na poddostawców firm kurierskich. – Każdy kurier pieszy czy rowerowy miałby spełniać surowe wymogi prawa, takie same jak Poczta Polska – mówi przedstawiciel Forum Przewoźników Ekspresowych. Przedstawiciele branży przestraszyli się zapisu, według którego tylko „sortowanie i przemieszczanie druków bezadresowych” nie jest działalnością pocztową. Czyli jeśli ktoś przewozi przesyłki imienne, będzie musiał posiadać regulamin świadczenia usług i cennik, wpisać się do rejestru prowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, a nawet wykazać, że nie zagraża obronności państwa.

Operatorom pocztowym nie podoba się też nowa definicja nadawcy masowego. – Jej wprowadzenie oznacza, że klienci, którzy rocznie wysyłają więcej niż 120 tys. przesyłek, muszą korzystać z usług Poczty – mówi Wiesław Klimaszewski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych. Według branży oznacza to utrzymanie monopolu Poczty na przesyłki o wadze poniżej 50 g, który miał zniknąć w 2013 r., w przypadku rachunków czy np. wyciągów bankowych.

Firmy obawiają się także powołania instytucji tzw. operatora publicznego. Miałby zajmować się doręczaniem przesyłek na obszarach, gdzie ta działalność nie jest opłacalna. Straty zaś byłyby pokrywane z tzw. funduszu kompensacyjnego, na który składałyby się budżet i firmy prywatne. W większości regionów funkcję operatora publicznego będzie pełnić Poczta. – W jej interesie będzie zawyżanie strat z tytułu funkcji operatora publicznego, dzięki temu otrzyma większe dofinansowanie, którego będzie mogła użyć do zaniżania ofert cenowych w przetargach komercyjnych. Prywatni operatorzy mogą więc finansować zwycięską ofertę konkurenta – mówi Klimaszewski. Także resort finansów nie chce się zgodzić, by część pieniędzy na fundusz pochodziła z budżetu.

Resort cyfryzacji nie komentuje zastrzeżeń. Nie chce też powiedzieć, kiedy projekt trafi pod obrady Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. – W najbliższym czasie – mówi Jolanta Deneka-Kapkowska z biura prasowego MAC.

Absurdy noweli

Działalność pocztowa jest działalnością regulowaną i wymaga wpisu do rejestru operatorów pocztowych. Nie dotyczy to tylko druków bezadresowych.

Tylko Poczta Polska może przyjmować przekazy pocztowe ze świadczeniami z ubezpieczeń społecznych oraz świadczenia z pomocy społecznej, a także przekazy na terenach wiejskich.

Tylko potwierdzenie nadania przesyłki rejestrowej lub przekazu pocztowego wydane przez placówkę Poczty ma moc dokumentu urzędowego.