Swoje ratingi kredytowe dla USA podtrzymały Standard & Poor's i Moody's Investors Service, pomimo iż nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie cięć deficytu budżetowego. Specjalna komisja Kongresu ds. redukcji deficytu miała wypracować porozumienie w sprawie sposobów zmniejszenia deficytu budżetowego w ciągu najbliższych dziesięciu lat o 1,2 bln dolarów. Termin mija w środę, ale praktycznie upłynął już w poniedziałek, bo porozumienie musi jeszcze zostać przesłane do sprawdzenia przez Kongresowe Biuro Budżetowe.

S&P potwierdziła rating USA na poziomie AA+, po obniżeniu go z AAA 7 sierpnia. Moody's utrzymała rating AAA z negatywną perspektywą.

Swoje zastrzeżenia podtrzymuje Fitch

Agencja ratingowa Fitch ogłosiła we wtorek, że może obniżyć ze stabilnej na negatywną perspektywę wiarygodności kredytowej USA po fiasku prac komisji Kongresu, która nie osiągnęła porozumienia ws. redukcji deficytu budżetowego. Decyzja zapadnie do grudnia.

"Obniżka perspektywy do negatywnej wskazywałaby, że istnieje ponad 50-procentowe prawdopodobieństwo obniżenia samego ratingu USA w okresie dwóch lat" - podała agencja w komunikacie, dodając, że bezpośrednie obniżenie ratingu jest mniej prawdopodobne.

Fitch w sierpniu utrzymał najwyższą notę USA ze stabilną perspektywą na przyszłość. Agencja podkreślała jednak, że ewentualna porażka prac superkomisji może negatywnie wpłynąć na ocenę wiarygodności kredytowej tego kraju.