statystyki

Pod Bolesławcem KGHM dowiercił się do srebra i miedzi

autor: Michał Duszczyk08.11.2011, 09:24; Aktualizacja: 08.11.2011, 10:12

KGHM dowiercił się do srebra i miedzi. Spółka wykonała już sześć z 15 zaplanowanych odwiertów. Niecka Grodziecka polskim eldorado?

Reklama


Reklama


W 2012 r. KGHM zakończy wiercenia w Niecce Grodzieckiej w pobliżu Bolesławca. Spółka wykonała już sześć z 15 zaplanowanych odwiertów. Wyniki są bardzo obiecujące. – To dziś najbardziej perspektywiczny obszar występowania ekonomicznych zasobów rud miedzi w Polsce, zaraz po złożach zlokalizowanych między Lubinem a Głogowem, gdzie mamy już kopalnie – mówi Grzegorz Lipień, główny inżynier geolog KGHM.

Zapewnia, że pierwsze trzy odwierty nastrajają bardzo pozytywnie. Średnie zawartości metali w rudzie wynoszą w przypadku miedzi 2 proc., a srebra – 65 g na tonę. – To fascynujące wyniki. Nieuzbrojonym okiem widać drobinki rodzimego srebra. Takie okazy zdarzają się niezmiernie rzadko – przyznaje prof. Adam Piestrzyński z krakowskiej AGH.

Niecka Grodziecka to jeden z kluczowych kierunków rozwoju KGHM. Koncern zastrzegają jednak, że na razie nie ma decyzji o budowie kopalni.

– Liczymy na dobre wyniki wierceń. Potem będziemy pracować nad analizami technicznymi i ekonomicznymi – mówi Krzysztof Kubacki, dyrektor departamentu eksploracji i projektów zasobowych w KGHM.

Budżet przeznaczony na prace eksploracyjne przekracza 60 mln zł. Obszar prac geologicznych obejmuje ponad 60 km kw. i przylega bezpośrednio do zlikwidowanej pod koniec lat 80. kopalni Konrad. Złoże zlokalizowane jest na głębokości 860 – 1070 m. Wiercenia, których głębokość dochodzić ma nawet do 1300 m, koncentrują się w okolicy miejscowości Warta Bolesławiecka.

Równolegle z odwiertami w Polsce KGHM prowadzi poszukiwania w Niemczech. Prace nad projektem Weisswasser są jednak na mniej zaawansowanym etapie. Zaplanowano cztery odwierty w trzech miejscach jednocześnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • Jacek(2011-12-06 18:40) Odpowiedz 00

    A Polska z tego g...o ma, poniewaz wszystkie zyski ida dla inwestorow. Trzeba bylo zachowac firme jako panstwowoa, a nie pozbywac sie 70 procent akcji.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama