KGHM, polski potentat miedziowy, zdecydował się na przejęcie kanadyjskiego koncernu górniczego Quadra FNX Mining za 2,9 mld kanadyjskich dolarów (2,83 mld USD, prawie 10 mld zł po dzisiejszym kursie) – podała we wtorek po południu agencja Bloomberg.

Jak wynika z komunikatu przejmowanej spółki z siedzibą w Vancouver, KGHM zapłaci 15 kanadyjskich dolarów za jedną akcję, czyli z premią rzędu 41 proc. w stosunku do średniego kursu Quadry w okresie ostatnich 20 dni.

KGHM sfinansuje akwizycję swoimi zasobami gotówki, a transakcja ma być sfinalizowana w pierwszym kwartale przyszłego roku – podkreśla komunikat kanadyjskiej firmy. Podano w nim także, że KGHM jest dziewiątym pod względem wielkości producentem miedzi na świecie i trzecim producentem srebra.

Quadra, która prowadzi także wydobycie w Kanadzie, w maju ogłosiła utworzenie joint venture z japońskimi firmami Sumitomo Metal Mining i Sumitom Corp. w celu rozwoju i eksploatacji złoża miedzi i molibdenu Sierra Gorda w północnym Chile.

Akcje Quadry podskoczyły o ponad 30 proc.

Notowania Quadry podskoczyły o 32 proc. do 15,01 kanadyjskich dolarów jeszcze przed otwarciem regularnej sesji na giełdzie w Toronto. Jak podaje Bloomberg wartość transakcji została skalkulowana poprzez podliczenie 191,5 mln akcji spółki Quadra.

KGHM od września zapowiadał przejęcie producenta miedzi w Ameryce Łacińskiej.