Wartość rynkowa ubezpieczyciela, którego 67 proc. udziałów należy do holdingu, wynosi 1,52 mld zł. Właściciel, 49-letni Leszek Czarnecki, który od kilku lat zajmuje trzecie miejsce w rankingu najbogatszych Polaków (w tym roku z majątkiem 5,9 mld zł), tworzył i sprzedawał różne firmy przed zgromadzeniem funduszy na realizację nowych projektów.

Według tych samych źródeł w ewentualnej sprzedaży ma doradzać bank JPMorgan Chase & Co.

TU Europa jest trzecim graczem na polskim rynku ubezpieczeniowym pod względem wartości składek przypisanych brutto. Według definicji GUS składka przypisana brutto to kwoty składek brutto należne z tytułu zawartych w okresie sprawozdawczym umów ubezpieczenia, niezależnie od tego, czy kwoty te opłacono. Europa we współpracy z 30 partnerami bankowymi i 850 biurami podróży sprzedaje kredyty hipoteczne oraz polisy ubezpieczeniowe.

Przedstawiciele Getinu, TU Europa oraz banku JPMorgan odmawiają wszelkich komentarzy. W zeszłym miesiącu Europa odnotowała 20-proc. wzrost zysku za pierwsze półrocze do kwoty ponad 84 mln zł.

W związku ze zwolnieniem tempa wzrostu gospodarczego w Europie Zachodniej koncerny ubezpieczeniowe zabiegają o akwizycje w takich krajach, jak Polska. Skalę zainteresowania rynkiem ubezpieczeniowym w Polsce wykaże sprzedaż Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta, na którą zdecydował się jego belgijski właściciel grupa KBC. Przetarg może odbyć się jeszcze w tym miesiącu.