Politycy PJN zaapelowali w sobotę do ministra skarbu Aleksandra Grada, by wycofał się z planu wypłaty dywidendy zaliczkowej za 2011 r. od PKN Orlen i Grupy Lotos. Według nich "polityka dywidendowa" Grada prowadzi do wzrostu cen paliw na stacjach benzynowych.

"Apelujemy, aby minister Grad odstąpił od pobierania zaliczkowej dywidendy od Lotosu i PKN Orlen za 2011 rok, bo to nic innego jak mówienie prezesom tych firm, żeby wypracowywali jak największy zysk kosztem kupujących paliwa" - powiedział poseł Tomasz Dudziński na konferencji prasowej, zorganizowanej przed jedną ze stacji benzynowych Orlenu w centrum Warszawy.

Szef klubu PJN Paweł Poncyliusz uważa, że "polityka dywidendowa, wyciskania jak najwyższej dywidendy ze spółek skarbu państwa w tym również koncernów paliwowych" to jedna z przyczyn wzrostu cen benzyny w ostatnim czasie.

Dudziński wezwał rząd, by nie unikał odpowiedzialności za to, co dzieje się na stacjach benzynowych, "bo swoją polityką też do tych wysokich cen doprowadza".

Poncyliusz zapowiedział, że klub PJN zaproponuje marszałkowi Sejmu Grzegorzowi Schetynie, by w porządku najbliższego posiedzenia Sejmu umieścić punkt dotyczący tej kwestii, "czy to w informacji bieżącej, czy też w innej części". "Wydaje nam się, że sprawa jest poważna, bo ta polityka dywidendowa, to nic więcej jak wyciskanie z kieszeni Polaków kolejnych pieniędzy tylko inną drogą niż podatki" - dodał.

Resort nie wyklucza, że PKN Orlen i Grupa Lotos wypłacą w tym roku zaliczkową dywidendę

Minister skarbu Aleksander Grad poinformował pod koniec czerwca, że resort nie wyklucza, że PKN Orlen i Grupa Lotos wypłacą w tym roku zaliczkową dywidendę za 2011 rok.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Lotosu, które ma zdecydować o sprawie przeznaczenia środków z kapitału zapasowego na kapitały rezerwowe w celu wypłaty zaliczki na poczet dywidendy, zwołano na wniosek Ministra Skarbu Państwa na 8 sierpnia.