Aby przedstawić szefowi tego resortu Cezaremu Grabarczykowi argumenty ws. prawdopodobnego bilansu wprowadzenia opłat za przejazdy autostradami w aglomeracji katowickiej, w połowie kwietnia GZM (posługujący się nazwą Metropolia Silesia) zorganizował w Katowicach przy pomocy samorządu woj. śląskiego specjalną konferencję.

Mimo zaproszenia, na konferencję nie dotarł nikt z resortu, dlatego przewodniczący GZM prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski (PO) w poniedziałek o godz. 9. przedłoży w Warszawie ministrowi wspólne stanowisko w tej kwestii podpisane przez przedstawicieli władz regionu, mediów i organizacji pozarządowych.

Jak poinformował PAP rzecznik prezydenta Świętochłowic Krzysztof Maciejczyk, Kostempski w poniedziałek wręczy też Grabarczykowi "listy z ok. 50 tysiącami podpisów mieszkańców woj. śląskiego w sprawie nieodpłatnego korzystania z autostrad A1 i A4 w regionie".

Chodzi o podpisy pod apelem w sprawie darmowego przejazdu autostradą A1 między aglomeracjami katowicką a rybnicką zebrane od lutego w ramach kampanii redakcji "Dziennika Zachodniego". 12 maja gazeta poinformowała na swych łamach, że od tego czasu zebrała podpisy ok. 43 tys. mieszkańców. Jej przedstawiciel z podpisami ma towarzyszyć Kostempskiemu podczas poniedziałkowej wizyty w ministerstwie.

Minister infrastruktury na początku stycznia zaproponował zwolnienie z opłat dwóch odcinków autostrad w woj. śląskim: ok. 45 km A4 między węzłami Kleszczów a Murckowska oraz ok. 24 km A1 między węzłami Gliwice Sośnica - Bytom. Takie propozycje znalazły się w konsultowanym projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie autostrad płatnych.

W regionie projekt spotkał się ze sprzeciwem. Środowiska polityczne, społeczne i medialne podjęły kilka akcji za utrzymaniem bezpłatnych przejazdów autostradami w obrębie aglomeracji katowickiej i rybnickiej. W ostatnich dniach pojawiły się też głosy, że płatne odcinki w obrębie aglomeracji poskutkują podobnymi wielokilometrowymi korkami, jakie wokół Katowic spowodowało w ostatnią środę przewrócenie się ciężarówki na węźle Murckowska między A4 i DK-86.