Powołanie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i dostosowanie przepisów o obszarach Natura 2000 do zaleceń Komisji Europejskiej zakładają dwie ustawy o środowisku. Sejm przyjął w piątek prawie wszystkie poprawki Senatu, których było prawie 90.

Większość senackich poprawek miała charakter redakcyjny i doprecyzowujący.

Obie ustawy, uchwalone przez Sejm we wrześniu tego roku, dostosowują polskie prawo do unijnych dyrektyw. Bez tego żadna z inwestycji nie uzyskałaby pieniędzy z funduszy europejskich.

Zmiany przepisów mają pozwolić na skuteczne wykorzystanie przez Polskę środków unijnych, m.in. na budowę dróg

Zakładają m.in. powstanie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i 16 regionalnych dyrekcji, dostosowanie przepisów dotyczących obszarów Natura 2000 do zaleceń KE oraz zapewnienie obywatelom informacji o planach związanych z inwestycjami wpływającymi na środowisko.

Nowa dyrekcja ma skupić te instytucje wojewódzkie i część departamentów resortu środowiska, które będą zajmowały się ocenami oddziaływania na środowisko. Ujednolicenie struktur ma pozwolić na skrócenie z ponad 300 dni do 105 dni czasu potrzebnego na wydanie decyzji dotyczącej oceny oddziaływania na środowisko.

Nowelizacja porządkuje też zasady wyznaczania obszarów Natura 2000 i ma doprowadzić do wycofania przez Komisję Europejską skarg na Polskę za wyznaczenie zbyt małej liczby tych terenów. Polska ma czas do końca roku na wyznaczenie pozostałych obszarów Natury 2000.

Teraz ustawy trafią do podpisu do prezydenta.