Prężnie rozwijający się rynek usług finansowych wprowadza nowe rozwiązania. Karty zbliżeniowe mają na celu uprościć i przyspieszyć płatności za drobne zakupy do 50zł. Czym tak naprawdę są wspomniane karty i jakie możliwości oferują?

Czym jest karta zbliżeniowa

Karta zbliżeniowa to zwykła karta płatnicza (debetowa lub kredytowa). Wyróżnia ją natomiast wbudowana antena niezbędna przy dokonywaniu transakcji bez konieczności użycia czytnika.

Oszczędność czasu

Dzięki karcie zbliżeniowej można dokonywać transakcji o niewielkich kwotach - do 50zł. Wygodniej jest nosić przy sobie taką kartę niż gotówkę. Jest ona niezastąpiona przy drobnych zakupach, kiedy spiesząc się nie trzeba tracić czasu na szukanie gotówki i wydawanie reszty. Sprzedawca wprowadza tylko kwotę płatności, a my zbliżamy kartę do czytnika. W sytuacji kiedy kwota przewyższa 50zł, rozliczenie następuje w tradycyjny sposób.

Obawy klientów

Wątpliwości jakie nachodzą klientów, dotyczą wbudowanej anteny połączonej z chipem. Obawiają się, że z tego powodu staną się bardziej narażeni na kradzież. Jednak specjaliści rozwiewają te wątpliwości wyjaśniając, iż pieniądze można pobrać jedynie za pośrednictwem zarejestrowanego terminala. Aby dokonać transakcji należy zbliżyć kartę na odległość nie większą niż 5cm. dodatkowo po zrealizowaniu płatności czytnik przechodzi w stan czuwania, dlatego nie ma możliwości ściągnięcia kwoty z karty dwukrotnie lub przypadkowo. Co więcej, kwoty jakie można pobrać nie przekraczają 50zł więc nie są to wartości kuszące dla świata przestępczego.

Karty zbliżeniowe na polskim rynku

Aktualnie w Polsce, kartę zbliżeniową można dostać w czterech bankach : ING Banku Śląskim (karta debetowa), BZ WBK (karta debetowa, kredytowa), mBanku (karta debetowa, kredytowa) oraz w Alior Banku (karta kredytowa oraz debetowa) – warto zwrócić uwagę na tabele znajdujące się pod artykułem. Era proponuje również Minikartę Era PayPass, gdzie karta znajduje się w telefonie komórkowym.
Jedynie posiadacze konta <30 w BZ WBK mogą korzystać z usługi PayWave - Visa, gdyż w tej chwili pozostałe karty zbliżeniowe na rynku obsługuje MasterCard nazywając tę usługę PayPass. Rozwiązania te są w stadium rozwoju, dlatego skorzystać z nich można jedynie w punktach oznaczonych odpowiednim logiem.



Perspektywy rozwoju

Na chwilę obecną w Polsce jest około 3 tys. punktów handlowo-usługowych akceptujących karty zbliżeniowe a liczba ich wraz ze wzrostem zainteresowania ze strony klientów będzie z pewnością rosła dynamicznie. Pewnym ograniczeniem jest jeszcze brak porozumienia pomiędzy Visą i MasterCard. Mianowicie są punkty gdzie można zapłacić obiema kartami np. McDonald, Mercer’s Coffee, Euroapteka jednak w niektórych punktach takich jak np. Żabka – akceptuje się jedynie karty MasterCard. Jednak wzrost popularności i powszechności kart z pewnością skłoni obie marki do współpracy.

Karty zbliżeniowe wydawane do kont osobistych:

Lp. Bank Nazwa karty Nazwa konta Opłata za użytkowanie karty (miesięcznie)
1. ING Bank Maestro PayPass Wszystkie rachunki osobiste Od 0 PLN przy transakcjach bezgotówkowych na min. 100 PLN w miesiącu, do 7 PLN w zależności od rodzaju konta.
2. Bank Zachodni WBK Visa Electron <30 PayWave Konto <30 Od 1 do 3 PLN w przypadku nierozliczonych transakcji: a) jednej dla osób do 21. roku życia, b) trzech dla osób powyżej 21. roku zycia
3. mBank MasterCard Debit, MasterCard Debit Gold eKonto Od 0 do 9,99 PLN w zależności od rodzaju karty i kwoty wykonanych transakcji bezgotówkowych
Dane na dzień 23.01.2010 r.
Lp. Bank Nazwa karty Opłata
1. Bank Zachodni WBK MasterCard PayPass Silver, MasterCard<30 W zależności od rodzaju karty 25 lub 58 PLN rocznie.
2. mBank MasterCard Standard, MasterCard Gold W zależności od rodzaju karty od 3,50 do 15 PLN miesięcznie.
3. Alior Bank MasterCard Karta Kredytowa Lotnicza Silver / Gold 5 PLN miesięcznie.
Dane na dzień 23.01.2010 r.
Anna Paderewska, porównywarka kart kredytowych TotalMoney.pl