Według specjalistów z Visy i MasterCarda na koniec roku w swoich portfelach Polacy będą mieć ponad 2 miliony kart zbliżeniowych. Teraz jest ich 400 tys.

W tym roku karty bezstykowe MasterCarda (Paypass) pojawiły się w ofercie Citibanku Handlowego i w Invest-Banku. W kolejce czekają kolejne instytucje.

Bank Millennium wprowadzi do oferty w ciągu najbliższego miesiąca kartę debetową z technologią Paypass – mówi Małgorzata Górecka z Banku Millennium

Bank chce zachęcić do korzystania z tej karty, więc zamierza zwracać 1 proc. wszystkich płatności dokonanych przy jej pomocy.

Od maja karty Paypass będą wydawane także w Deutsche Banku PBC. Będą to dwie karty kredytowe, których posiadacze będą mogli zbierać punkty w programie Premium Club. Z naszych informacji wynika, że do wprowadzenia Paypassa, być może jeszcze w tym roku, szykuje się także Pekao, którego klienci mają ponad 3 mln kart. W 2010 roku karty takie mają się pojawić także w BGŻ i Raiffeisen Banku. MasterCard twierdzi, że na koniec roku jego karty zbliżeniowe w ofercie będzie mieć 15 instytucji (obecnie jest ich 8).

O ten rynek mocno się stara konkurent MasterCarda, czyli Visa. Może ona szybko zwiększyć liczbę wydanych kart zbliżeniowych, gdyż w połowie roku ruszy wielka wymiana „plastików” w PKO BP, która potrwa półtora roku. Stare karty z paskiem magnetycznym będą wymienione na nowe, z chipem, umożliwiające dokonywanie transakcji zbliżeniowych w systemie Visy o nazwie Paywave. W grę wchodzi ponad 6 mln kart płatniczych.