Czym jest karta zbliżeniowa

Karta zbliżeniowa to zwykła karta płatnicza (debetowa lub kredytowa). Wyróżnia ją natomiast wbudowana antena niezbędna przy dokonywaniu transakcji bez konieczności użycia czytnika.

Oszczędność czasu

Dzięki karcie zbliżeniowej można dokonywać transakcji o niewielkich kwotach - do 50zł. Wygodniej jest nosić przy sobie taką kartę niż gotówkę. Jest ona niezastąpiona przy drobnych zakupach, kiedy spiesząc się nie trzeba tracić czasu na szukanie gotówki i wydawanie reszty. Sprzedawca wprowadza tylko kwotę płatności, a my zbliżamy kartę do czytnika. W sytuacji kiedy kwota przewyższa 50zł, rozliczenie następuje w tradycyjny sposób.

Obawy klientów

Wątpliwości jakie nachodzą klientów, dotyczą wbudowanej anteny połączonej z chipem. Obawiają się, że z tego powodu staną się bardziej narażeni na kradzież. Jednak specjaliści rozwiewają te wątpliwości wyjaśniając, iż pieniądze można pobrać jedynie za pośrednictwem zarejestrowanego terminala. Aby dokonać transakcji należy zbliżyć kartę na odległość nie większą niż 5cm. dodatkowo po zrealizowaniu płatności czytnik przechodzi w stan czuwania, dlatego nie ma możliwości ściągnięcia kwoty z karty dwukrotnie lub przypadkowo. Co więcej, kwoty jakie można pobrać nie przekraczają 50zł więc nie są to wartości kuszące dla świata przestępczego.

Karty zbliżeniowe na polskim rynku

Aktualnie w Polsce, kartę zbliżeniową można dostać w czterech bankach : ING Banku Śląskim (karta debetowa), BZ WBK (karta debetowa, kredytowa), mBanku (karta debetowa, kredytowa) oraz w Alior Banku (karta kredytowa oraz debetowa) – warto zwrócić uwagę na tabele znajdujące się pod artykułem. Era proponuje również Minikartę Era PayPass, gdzie karta znajduje się w telefonie komórkowym.
Jedynie posiadacze konta <30 w BZ WBK mogą korzystać z usługi PayWave - Visa, gdyż w tej chwili pozostałe karty zbliżeniowe na rynku obsługuje MasterCard nazywając tę usługę PayPass. Rozwiązania te są w stadium rozwoju, dlatego skorzystać z nich można jedynie w punktach oznaczonych odpowiednim logiem.