Trzy pytania do Agaty Zarębskiej, kierownika ds. kluczowych klientów w Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych - Czy franczyza dotarła na rynek usług krawieckich? Ile systemów jest do wyboru? Czy rozwijają się w całej Polsce?
- Rosnąca popularność franczyzy wśród Polaków spowodowała w ostatnich latach, że w każdej praktycznie branży przedsiębiorcy starają się wykorzystać możliwości, jakie daje ten model współpracy, do rozwoju sieci placówek swojej firmy. Nie inaczej stało się w przypadku rynku usług krawieckich. Pierwsze sieci pracowni krawieckich rozwijających się w oparciu o franczyzę pojawiły się na rynku w ciągu ostatnich kilku lat. Obecnie potencjalni franczyzobiorcy mogą wybierać spośród przynajmniej trzech ofert: Pracowni Poprawek Krawieckich, Pracowni Krawieckich Ann Collection i Sieci Pracowni Krawieckich Igiełka.
Sieci te liczą do kilkunastu lokali i działają na ogół lokalnie. Jedynie Pracownia Poprawek Krawieckich posiada punkty w kilku województwach. Wszystkie jednak oferują możliwość współpracy franczyzobiorcom na terenie całego kraju.
Czy myśląc o uruchomieniu punktu poprawek krawieckich, warto zainteresować się franczyzą? Na jakie korzyści z tytułu przystąpienia do sieci może liczyć franczyzobiorca?
- Planując rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, zawsze warto rozważyć franczyzę. Także w przypadku własnego zakładu krawieckiego. Franczyza daje przede wszystkim możliwość współpracy z przedsiębiorcą, który posiada wieloletnie doświadczenie biznesowe i może pomóc osobom debiutującym na rynku - wesprzeć je swoją wiedzą. Przystępując do sieci franczyzowej, mamy także możliwość działania pod marką, która istnieje już w świadomości klientów i zdobyła ich uznanie, co w przypadku usług dla klientów indywidualnych ma szczególne znaczenie.
Franczyzodawca pomoże też urządzić i wyposażyć lokal, przeszkoli franczyzobiorcę i jego pracowników we wszystkich aspektach prowadzonej działalności, wskaże dostawców produktów i usług, którzy na ogół oferują atrakcyjniejsze warunki współpracy dla sieci niż dla indywidualnych przedsiębiorców. Rozpoczynając działalność we własnym zakresie, zdani jesteśmy tylko na siebie - w sieci franczyzowej zawsze możemy liczyć na pomoc, wsparcie i doradztwo ze strony bardziej doświadczonego partnera.
Czy otwarcie punktu poprawek krawieckich na zasadzie franczyzy jest dużym wydatkiem? Jakie jeszcze wymogi, poza finansowymi, trzeba spełnić?
- Inwestycja we franczyzową pracownię krawiecką to koszt przynajmniej 25-30 tys. zł. Ostateczna kwota uzależniona jest jednak zarówno od warunków lokalowych, jak i wymagań sieci w zakresie wyposażenia lokalu oraz wysokości opłat licencyjnych. Od potencjalnych franczyzobiorców wymaga się ponadto na ogół posiadania praw do lokalu, w którym prowadzona będzie działalność, prowadzenia własnej działalności gospodarczej i gotowości do osobistego zaangażowania się w pracę punktu. Oferty sieci franczyzowych z tej branży kierowane są też do krawców i krawcowych, którzy sami chcieliby jednocześnie pracować i prowadzić taki punkt.