Zielona energetyka

W ostatnich latach ARP aktywnie angażuje się w przedsięwzięcia związane z infrastrukturą krytyczną i zieloną energetyką. Trwa m.in. budowa fabryki wież wiatrowych Baltic Towers w Gdańsku, która ma być kamieniem milowym w rozwoju polskiej i europejskiej energetyki wiatrowej. Powstała też Grupa Przemysłowa Baltic, której właścicielem jest ARP.

– W projektach dotyczących zielonej energii widzę dla Agencji Rozwoju Przemysłu rolę integratora – ocenił Wojciech Balczun. – Bardzo bym chciał, żebyśmy jak najszybciej w projektach związanych z morską energetyką wiatrową doszli do takiego standardu, że nie jesteśmy tylko i wyłącznie podwykonawcą dla dużych międzynarodowych grup, ale sami zlecali różnego rodzaju działania kontrahentom. I tego rynek oczekuje – podkreślił.

Hub transportowy przy odbudowie Ukrainy

Odnosząc się do inwestycji w infrastrukturę krytyczną, przypomniał, że w Sławkowie powstaje terminal, który ma stać się hubem transportowym przy odbudowie Ukrainy.

– Z punktu widzenia wszystkich działań związanych z odbudową Ukrainy, ale też mapy logistyki europejskiej i przepływu towarów na osi północ-południe czy wschód-zachód, ta inwestycja ma kluczowe znaczenie. W tej chwili jesteśmy w przededniu działań zatwierdzających rozbudowę euroterminala, zresztą ostatnio premier wspomniał o tym publicznie. Widzimy tu gigantyczny potencjał – zaznaczył wiceprezes ARP. Jak podkreślał, terminal już teraz jest ważnym elementem łańcucha logistycznego związanego z przetrwaniem Ukrainy.

– W naszym przekonaniu euroterminal jest jednym z najważniejszych naszych aktywów. Jego rozbudowa, która spowoduje, że zwiększymy capacity i potencjał przeładunkowy o 100 proc., pokazuje, że jeśli chodzi o korytarze transportowe, ten terminal jest strategiczny na mapie nie tylko Europy, ale i świata – ocenił.

Inwestycje w strategicznych dla Polski obszarach to jeden z tematów, które pojawiły się w studiu „Dziennika Gazety Prawnej” na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

TB