Wykonawcy nie muszą przekazywać zamawiającemu wraz z kopią odwołania wszystkich załączników.
ORZECZENIE
Konsorcjum Group 4 Securicor w odwołaniu do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych zarzuciło Narodowemu Bankowi Polskiemu, że niezgodnie z prawem odrzucił jego ofertę. Zamawiający nie zgodził się z zarzutami i wskazał, że odwołanie powinno zostać odrzucone, gdyż konsorcjum, przesyłając mu kopię odwołania, nie dodało załączników. W ocenie zamawiającego niedopełnienie tego obowiązku powoduje, że nie można uznać, że kopia odwołania została dostarczona.
Krajowa Izba Odwoławcza nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Wskazała, że w kwestii kopii odwołania oraz jej załączników zasadnicze znaczenie mają przepisy wykonawcze, które niedawno się zmieniły. We wcześniejszych orzeczeniach arbitrzy uznawali, że brak załączników oznacza, że kopia odwołania nie została dostarczona. Rozstrzygnięcia takie zapadały na podstawie rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 17 maja 2006 r. w sprawie regulaminu postępowania przy rozpatrywaniu odwołań (Dz.U. nr 87, poz. 603). Zgodnie z nim załączniki były częścią składową odwołania, dlatego ich brak powodował uznanie, że kopia nie została przekazana.
Natomiast obecnie sprawy te reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 2 października 2007 r. w sprawie regulaminu postępowania przy rozpoznawaniu odwołań (Dz.U. nr 187, poz. 1327). Zgodnie z nim złączniki nie stanowią już integralnej części odwołania.
KIO mimo tego, odrzuciła odwołanie konsorcjum. Zamawiający poprawiając omyłkę rachunkową w ofercie konsorcjum zwrócił się do konsorcjum o wyrażenie na to zgody pod rygorem odrzucenia oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 7 p.z.p. Wykonawca nie zgodził się na poprawienie omyłki, więc zamawiający odrzucił jego ofertę. Konsorcjum oprotestowało odrzucenie oferty, ale zdaniem arbitrów, w istocie protest dotyczył poprawienia omyłki rachunkowej. Zatem 7-dniowy termin na wniesienie protestu należało liczyć od zawiadomienia konsorcjum o dokonaniu poprawienia oferty.
Sygn. akt KIO/UZP 91/08
OPINIA
PIOTR TRĘBICKI
radca prawny z Kancelarii Gessel
Cieszy nowa linia orzecznictwa arbitrów, pozwalająca na pomijanie załączników w przekazywanej zamawiającemu kopii odwołania. Wcześniej zapadające orzeczenia nakazywały przesyłanie zamawiającemu wielu dokumentów, których on sam był bądź autorem, bądź adresatem (s.i.w.z., protest itp.).
Protest konsorcjum był natomiast spóźniony. Protest wnosi się w ciągu siedmiu dni od powzięcia wiadomości o czynności zamawiającego, a konsorcjum zostało zawiadomione o poprawieniu oczywistej omyłki rachunkowej znacznie wcześniej niż o samym odrzuceniu poprawionej oferty.