Przecena zbóż przed szacunkami USDA

Największe spadki dotyczyły wczoraj rynków zbóż. Ceny kontraktów na pszenicę spadły o 2,52%, natomiast notowania kontraktów na kukurydzę – o 2,45%. Był to nie tylko efekt rosnącej ostatnio awersji inwestorów wobec ryzykownych aktywów, lecz także rezultat ucieczki inwestorów z tego rynku przed dzisiejszą publikacją amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA).

Dziś o godz. 14:30 i 15:30 polskiego czasu USDA opublikuje bowiem szacunki dotyczące produkcji zbóż w USA i na świecie, a także dane związane ze światowym handlem zbożami i innymi produktami rolnymi. Publikacja wyliczeń Departamentu Rolnictwa często prowadzi do dynamicznej reakcji inwestorów, dlatego wielu z nich w momencie ogłoszenia danych woli być poza rynkiem.

Poranne odreagowanie notowań pszenicy i kukurydzy

Wczoraj notowania pszenicy zakończyły sesję delikatnie poniżej poziomu 600 USD za 100 buszli, jednak już dziś powróciły ponad ten poziom. Rejon ten służy obecnie jako wsparcie – nie tylko psychologiczne, lecz także techniczne, bowiem w okolicach 600 USD za buszel usytuowane jest dolne ograniczenie krótkoterminowego kanału spadkowego. Najbliższym oporem jest obecnie okolica 612-613 USD za 100 buszli, która do niedawna służyła jako wsparcie. Natomiast najbliższą barierą dla niedźwiedzi – oprócz wspomnianego poziomu 600 USD za 100 buszli – są rejony 590 USD za 100 buszli.

Także notowania kukurydzy odreagowują dziś rano wczorajszy spadek. Obecnie ceny tego zboża mają pole zarówno do wzrostów, jak i do spadków. Najbliższym istotnym wsparciem jest bowiem rejon 595-600 USD za 100 buszli, natomiast za w miarę skuteczny w ostatnim czasie opór można uznać linię 30-sesyjnej średniej ruchomej, usytuowaną w okolicach 624 USD za 100 buszli.

Soja znów w górę

O niemal jeden procent drożeją dziś rano kontrakty na soję, które odreagowują wcześniejsze spadki. Notowania soi od początku maja br. do wczoraj potaniały bowiem już o 5%. Obecnie najbliższym oporem jest dla nich linia 30-sesyjnej średniej ruchomej (okolice 1442-1443 USD za 100 buszli), zaś istotne wsparcie (techniczne i psychologiczne) to poziom 1400 USD za 100 buszli.