statystyki

Wilkowicz: Oddzielmy nadzór finansowy od polityków

autor: Łukasz Wilkowicz29.11.2018, 07:32; Aktualizacja: 29.11.2018, 09:22
Łukasz Wilkowicz, dziennikarz DGP

Łukasz Wilkowicz, dziennikarz DGPźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Trudno nie zgodzić się z opinią, że propozycja korupcyjna, z jaką wyszedł w stosunku do Leszka Czarneckiego były szef Komisji Nadzoru Finansowego, nadszarpnęła pozycję całego naszego nadzoru. KNF funkcjonowała dotychczas jako jedna z nielicznych w Polsce instytucji, do których fachowości i rzetelności nie były zgłaszane poważniejsze zastrzeżenia.

Jeśli jakieś uwagi do poczynań nadzoru się pojawiały, to dotyczyły one raczej tego, że jest on zbyt ostry i w zbyt małym stopniu uwzględnia interesy nadzorowanych podmiotów, niż tego, że jest zbyt łagodny, nie mówiąc już o tym, że można tam coś załatwić. Zwłaszcza za łapówkę. A już nikomu chyba nie przychodziło do głowy, że to sam szef tego nadzoru chciałby inicjować korupcję. Dowodem tej fachowości z punktu widzenia zwykłego obywatela jest np. to, jak nadzór obronił się przed oskarżeniami, że zrobił zbyt mało, żeby zapobiec aferze Amber Gold.

Dlatego jednym z kluczowych zadań dla Jacka Jastrzębskiego, nowego szefa nadzoru, będzie odbudowa tego zaufania. Służyłaby temu jak najszersza jawność prowadzonej właśnie kontroli wewnętrznej dotyczącej postępowania Urzędu KNF w sprawie afery korupcyjnej oraz wyciąganie wniosków, jeśli takie się pojawią, „w czasie rzeczywistym”. Bez czekania na zakończenie kontroli, co Jastrzębski zapowiedział na połowę stycznia. Jeśli w urzędzie są jakieś inne osoby zamieszane w aferę, powinny stracić pracę natychmiast. Szybko pozbyć się należałoby również osób, które zatrudnienie w KNF znalazły bardziej na zasadzie powiązań towarzyskich (szeroko opisywanych w ostatnich dniach) niż umiejętności i wiedzy.

A le czy to wystarczy do odzyskania wiarygodności przez nadzór? Być może należałoby zastanowić się w ogóle nad jego fundamentami.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane