Chociaż co jakiś czas pojawiają się sugestie, że przeterminowana żywność wcale nie musi być szkodliwa, to jednak sprzedawcy mają obowiązek umieszczania informacji o terminie przydatności produktu.
.
1 Kodeks wykroczeń zabrania usuwania z przeznaczonych do sprzedaży produktów utrwalonych nan ich oznaczeń zawierających cenę, termin przydatności do spożycia lub datę produkcji, jakość lub ilość nominalną, gatunek lub pochodzenie. Osoba, która dopuściła się tego umyslnie podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
ShutterStock
2 Wymóg zachowania oznaczeń na przeznaczonych do sprzedaży produktach określa kodeks wykroczeń. Sprzedawca, który wystawia na sprzedaż żywność z usuniętymi trwałymi oznaczeniami ich ceny, terminu przydatności do spożycia lub daty produkcji, jakości, gatunku lub pochodzenia albo towary niewłaściwie oznaczone, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 złotych. Karalne jest także pomaganie w tym, oraz podżeganie do takiego działania.
ShutterStock
3 Przeterminowana żywnośc podlega reklamacji ze względu na niezgodność z umową. To samo dotyczy zepsutych produktów, które według informacji na etykiecie są jeszcze zdatne do spożycia. Zgodnie z przepisami konsument ma na to czas do 3 dni od otwarcia w przypadku towarów paczkowanych, oraz do 3 dni od zakupu w przypadku towarów sprzedawanych luzem.
ShutterStock
4 Jeżeli po zakupach zauważymy, że zakupione produkty są przeterminowane można to zgłosić powiatowemu inspektorowi sanitarnemu. Z wnioskiem należy okazać zakupiony produkt oraz rachunek ze sklepu. Sanepid powinien wtedy skontrolować sklep, a sprzedawcy grozi za to mandat. Jego wysokość jest uzależniona od wyników kontroli, a przede wszystkim od ilości produktów po terminie znalezionych w sklepie.
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama