Reklama

Trudno o bogactwo na kredyt

NBP uwzględnia w tej statystyce zarówno gotówkę, depozyty bankowe, jak i akcje oraz udziały (w tym przedsiębiorstw nienotowanych na giełdzie) czy kwoty zgromadzone w towarzystwach ubezpieczeniowych i funduszach emerytalnych. Pod uwagę brane są również (jako „pozostałe”) środki, które kilka lat temu zostały przetransferowane z OFE na nasze rachunki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Spadek z II kwartału to głównie efekt niższych wycen akcji, a więc i funduszy inwestycyjnych oraz emerytalnych. W skali roku cały czas mamy do czynienia ze wzrostem aktywów, ale – pierwszy raz od początku obecnej dekady – jest on niemal w całości konsumowany przez rosnące zobowiązania gospodarstw domowych, czyli kredyty. Pod względem proporcji aktywów (oszczędności) do PKB Polacy są na 24. miejscu w Unii Europejskiej. W zobowiązaniach (kredytach) jesteśmy już na 20. pozycji. Nasze „aktywa netto” wynoszą 65 proc. PKB. Takie same mają Finowie. Gorzej wypadają jedynie Rumuni i Słowacy.
NBP uwzględnia w tej statystyce zarówno gotówkę, depozyty bankowe, jak i akcje oraz udziały (w tym przedsiębiorstw nienotowanych na giełdzie) czy kwoty zgromadzone w towarzystwach ubezpieczeniowych i funduszach emerytalnych. Pod uwagę brane są również (jako „pozostałe”) środki, które kilka lat temu zostały przetransferowane z OFE na nasze rachunki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Spadek z II kwartału to głównie efekt niższych wycen akcji, a więc i funduszy inwestycyjnych oraz emerytalnych. W skali roku cały czas mamy do czynienia ze wzrostem aktywów, ale – pierwszy raz od początku obecnej dekady – jest on niemal w całości konsumowany przez rosnące zobowiązania gospodarstw domowych, czyli kredyty. Pod względem proporcji aktywów (oszczędności) do PKB Polacy są na 24. miejscu w Unii Europejskiej. W zobowiązaniach (kredytach) jesteśmy już na 20. pozycji. Nasze „aktywa netto” wynoszą 65 proc. PKB. Takie same mają Finowie. Gorzej wypadają jedynie Rumuni i Słowacy. / Dziennik Gazeta Prawna
Tylko przez pół roku mogliśmy się cieszyć tym, że aktywa finansowe polskich gospodarstw domowych przekraczają 2 bln zł – w IV kwartale 2017 r. i w I kwartale 2018 r. W II kwartale br. znów spadły poniżej tej bariery – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Łukasz Wilkowicz

Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Drukuj
Skopiuj link

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama

Zobacz więcej

image for background

Przejdź do strony głównej