Minister skarbu Aleksander Grad chce, by 20 proc. z 52 proc. akcji przeznaczonych do sprzedaży spółki energetycznej Tauron trafiło do inwestorów indywidualnych. Dla inwestorów indywidualnych zapisy na akcje Tauronu odbędą się od 9 do 18 czerwca, a dla inwestorów instytucjonalnych od 22 do 24 czerwca. Debiut planowany jest na około 30 czerwca.

zZapisy dla instytucji zostaną poprzedzone budową księgi popytu, która rozpocznie się 4 czerwca i potrwa do 21 czerwca. Inwestor indywidualny ma prawo złożyć tylko jeden zapis na akcje Tauronu.

W środę poznamy propozycję ceny minimalnej akcji

Szef resortu skarbu zapowiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że w środę podczas Kongresu Gospodarczego w Katowicach zostanie przedstawiona propozycja resortu skarbu i jego doradców dotycząca ceny maksymalnej.

"Mamy pełną świadomość, że ta oferta musi być osadzona w realiach rynkowych. Musimy naszą wycenę odnosić do innych grup energetycznych, do tego, jaka jest sytuacja na rynku. Musimy również uwzględniać w tym wszystkim interes Skarbu Państwa" - podkreślił.

Minister poinformował, że 22 czerwca zostaną podane informacje dotyczące ceny sprzedaży i ostatecznej liczby akcji sprzedawanych inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym.

Inwestorzy indywidualni - 20 proc. z puli 52 proc. przeznaczonych do sprzedaży

"Przewidzieliśmy dla inwestorów indywidualnych pulę 20 proc. akcji z 52 proc. przeznaczonych do sprzedaży. Możemy ją zwiększyć do 25 proc. Będziemy o tym decydowali, obserwując, jak duże jest zainteresowanie, oczekiwanie ze strony inwestorów indywidualnych. Chcemy, wzorem PZU, prowadzić to w taki sposób, aby uniknąć kolejek, redukcji jeśli chodzi o zapisy na akcje" - podkreślił Grad.

Zaznaczył, że MSP zależy na tym, by inwestorów indywidualnych w tej ofercie było jak najwięcej.

Każdy inwestor indywidualny może złożyć jeden zapis na co najmniej 1 350, lecz nie więcej niż 13 500 akcji Tauronu o wartości nominalnej 1 zł. Zapisy będą przyjmowane po cenie maksymalnej.

Trwa proces scalania akcji

Zapis na akcje powinien stanowić wielokrotność liczby 9 w ramach przedziału liczby akcji, na które może zostać złożony zapis. Taka konstrukcja oferty związana jest z trwającym procesem scalania akcji, którego zakończenie planowane jest przed przydziałem papierów spółki. W wyniku procesu scalania liczba akcji Tauronu zmniejszy się w stosunku 9:1, a ich jednostkowa wartość nominalna wzrośnie z 1 zł do 9 zł. Proces scalania akcji - jak podkreśla spółka - nie wpłynie na wartość pakietu akcji, na który zapiszą się inwestorzy.Właściciel przewiduje na dywidendę 30 proc. zysku w ciągu trzech pierwszych lat

Minister skarbu mówił również o polityce dywidendowej spółki. Zakłada ona, że przez pierwsze trzy lata minimum 30 proc. zysku spółki ma być przeznaczona na dywidendę. W kolejnych latach ma to być 40-50 proc. zysku. "Będziemy się tego trzymali. Po to, by inwestorzy - instytucjonalni, finansowi, jak i indywidualni - wiedzieli, jaką politykę dywidendową zamierzamy prowadzić w horyzoncie średnim i długoterminowym" - zaznaczył.

Posiadacze akcji otrzymają przez rok 5-15 proc. rabat na cenę prądu firmy

Inwestorzy indywidualni, którzy kupią akcje Tauronu i nie sprzedadzą ich przez rok od daty debiutu, będą uprawnieni do rabatu w wysokości 5-15 proc. od obowiązujących cen za energię w okresie od lipca 2011 do czerwca 2012 roku. Ostateczna wysokość rabatu ma być przedstawiona przez oferenta w czerwcu 2011 r.

Skarb pozostawi sobie 34 proc. spółki

Minister zapewnił, że po ofercie publicznej resort nie chce sprzedawać swoich pozostałych 34 proc. akcji spółki.

Resort ma obecnie ok. 87 proc. akcji spółki; pozostałe walory należą do drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników części spółek z grupy. W ofercie publicznej sprzedaje 52 proc. akcji.

Holding Tauron Polska Energia, który tworzą 94 firmy, jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Moc elektrowni skupionych w grupie wynosi 5447 MW. Grupa obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób.