Polska i USA podpisały we wtorek deklarację o współpracy w zakresie energetyki atomowej. Dotyczy ona m.in. uruchomienia do końca 2020 r. pierwszego bloku elektrowni w Polsce oraz przygotowania prawa, które umożliwi rozpoczęcie tej inwestycji - poinformowało MG.

Deklarację podpisali wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska (Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej) oraz Podsekretarz w Departamencie Handlu USA Francisco Sanchez.

W Waszyngtonie swój podpis pod tekstem dokumentu złoży jeszcze Pierwszy Zastępca Sekretarza ds. Energii USA Damian Poneman.

W poniedziałek w resorcie gospodarki z Sanchezem spotkał się wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

"Rozwój energetyki nuklearnej będzie istotnym elementem bilansu energetycznego Polski" - powiedział cytowany w przesłanym komunikacie wicepremier Pawlak. Dodał, że nasz kraj dopiero rozpoczyna przygotowania do budowy pierwszej elektrowni atomowej. "Mamy już wstępną listę lokalizacji, opracowujemy ramy prawne dotyczące tej ogromnej inwestycji" - podkreślił minister gospodarki.

Wicepremier zaznaczył ponadto, że Polska i USA prowadzą aktywny dialog na temat współpracy w zakresie energetyki. "W czerwcu 2010 r. w Waszyngtonie odbył się Polsko-Amerykański Stół Energetyczny - przypomniał Pawlak.

Sanchez zapewnił, że Stany Zjednoczone chętnie podzielą się swą wiedzą i doświadczeniem w zakresie tworzenia przepisów oraz wyboru technologii budowy reaktorów. "USA posiada 100 reaktorów, z których generuje więcej mocy niż jakikolwiek inny kraj na świecie" - zauważył.

Przedstawiciele administracji obu krajów oraz przedsiębiorcy dyskutowali też m.in. o czystych technologiach węglowych, wychwytywaniu dwutlenku węgla i jego składowaniu, energetyce odnawialnej oraz niekonwencjonalnych metodach pozyskiwania gazu z łupków.

Wzmocnienie współpracy gospodarczej Polski i USA

Rozmawiano także o perspektywach wzmocnienia współpracy gospodarczej Polski i USA. Pawlak podkreślił, że od stycznia do kwietnia 2010 r. obroty handlowe między krajami wyniosły 2,3 mld dol. i były wyższe o 33 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Polska Grupa Energetyczna planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3 tys. MW każda; koszt budowy jednego megawata szacowany jest na ok. 3 mln euro. Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni atomowej jest przewidywane - zgodnie z rządowym planem - w 2020 roku.