Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin, ZE PAK, wytwarzający 6,9 proc. energii elektrycznej w Polsce, planuje największą pierwotną ofertę publiczną (IPO) w kraju od przeszło roku w ramach rządowego programu prywatyzacji.

Ministerstwo Skarbu zamierza sprzedać w czwartym kwartale całość udziału państwa w wysokości 50 proc. – czytamy w opublikowanym dzisiaj komunikacie spółki z siedzibą w Koninie. IPO jest szacowane na około 800 mln zł – relacjonuje agencja Bloomberg powołując się na wcześniejsze doniesienia mediów.

Byłby to największy debiut na warszawskiej giełdzie od czasu sprzedaży akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej w czerwcu zeszłego roku za kwotę 5,37 mld zł. Aby pomóc w sfinansowaniu deficytu budżetowego, Polska chce pozyskać w tym roku 10 mld zł ze sprzedaży aktywów. Do osiągnięcia tej kwoty brakuje jeszcze 2,13 mld zł, ale plany obejmują także sprzedaż udziałów holdingu nieruchomości Grupy PHN.

Na początku września wiceminister skarbu Paweł Tamborski oświadczył, że Polska uzyska od 800 mln zł do 1 mld zł ze sprzedaży akcji. W tym roku na giełdzie zadebiutowało 70 spółek pozyskując na rynku 495,9 mln zł wobec 150 ofert w zeszłym roku o łącznej wartości 8,3 mld zł – wynika z danych agencji Bloomberg.

Wśród globalnych koordynatorów sprzedaży akcji są banki Credit Suisse, ING Groep, JPMorgan & Chase i UniCredit. Natomiast księgę popytu na walory PAK prowadzić będą Espirito Santo Investment Bank, Ipopema Securities, Trigon Dom Maklerski i PKO Bank Polski.

49 proc. ZE PAK należy do Zygmunta Solorza-Żaka, który chce zwiększyć swoje udziały w zespole elektrowni do 50 proc. plus jedną akcję. W zeszłym roku PAK osiągnął 769 mln zł zysku przed opodatkowaniem, odsetkami, deprecjacją i amortyzacją przy sprzedaży rzędu 2,69 mld zł.