60 mld zł na badania i rozwój oraz na innowacje

autor: Patrycja Otto07.12.2016, 07:46; Aktualizacja: 07.12.2016, 08:06
badania, rozwój, B+R

Do 2020 r. Polska otrzyma ze środków unijnych 9,99 mld euro na wspieranie rozwoju firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową.źródło: ShutterStock

Po trzech słabszych latach, w ubiegłym roku nasze wydatki na innowacje oraz badania i rozwój znów osiągnęły 1 proc. PKB – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez GUS. Ciągle jednak odstajemy pod tym względem nie tylko od krajów zachodniej Europy, ale i naszych najbliższych sąsiadów. Czesi na ten cel wydają ok. 2 proc. PKB.

Polskie przedsiębiorstwa wydały w ubiegłym roku na działalność innowacyjną oraz na badania i rozwój (B+R) ponad 60 mld zł, co oznacza, że licząc rok do roku, kwota zwiększyła się o ponad 14 proc. W większym stopniu na wzrost złożyły się nakłady na innowacje – prawie 44 mld zł, to o ponad 16 proc. więcej niż w 2014 r. Ponad 18 mld zł przeznaczone na B+R to o 11 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dynamikę wzrostu mogłyby zwiększyć zachęty, a te – według ekspertów z firmy EY – nie są wystarczająco atrakcyjne. W wielu firmach menedżerowie nawet nie wiedzą o mechanizmach wspierających inwestycje w B+R. W efekcie mało które przedsiębiorstwo skorzystało z obowiązującej do końca 2015 r. ulgi na nowe technologie. W styczniu została ona zmieniona na ulgę na B+R. Nadal 46 proc. firm deklaruje, że nie wie o jej istnieniu. To słaby wynik, zważywszy na to, że innowacje są jednym z pięciu filarów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, opracowanego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. 4 listopada Sejm uchwalił małą ustawę o innowacyjności, której celem jest zwiększenie nakładów finansowych na badania i rozwój do 1,7 proc. PKB do 2020 r. Ma to nastąpić m.in. przez zachęty podatkowe, w tym zniesienie od 2017 r. opodatkowania podatkiem dochodowym aportu własności intelektualnej i przemysłowej, czy wydłużenie z 3 do 6 lat okresu, w jakim firma może odliczyć koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową.


Pozostało 9% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane