statystyki

Plebiscyt osłabił euro tylko na chwilę

autor: Łukasz Wilkowicz06.12.2016, 06:59; Aktualizacja: 06.12.2016, 07:36
przyszłość euro

Za euro płacono wczoraj rano niewiele ponad 1,05 dol. Spadek notowań wspólnej waluty sprzyjał też przecenie naszego pieniądza: za dolara płacono niemal 4,27 zł.źródło: ShutterStock

Euro najsłabsze w tym roku wobec dolara, niemal 15-letni rekord słabości złotego w stosunku do dolara i ponad 4,5 zł za euro – taka była pierwsza reakcja globalnego i naszego rynku walutowego na wynik niedzielnego referendum we Włoszech.

Za euro płacono wczoraj rano niewiele ponad 1,05 dol. Spadek notowań wspólnej waluty sprzyjał też przecenie naszego pieniądza: za dolara płacono niemal 4,27 zł. Dolarowi mocy nie wystarczyło jednak na długo. Już po kilku godzinach euro było wyraźnie silniejsze niż w piątek. Kurs przekraczał 1,07 dol.

Przecena euro nie trwała długo, bo inwestorzy zdawali sobie sprawę z ryzyka przegranej premiera Matteo Renziego w referendum. Ponadto nie było to pierwsze takie wydarzenie w tym roku: wynik plebiscytu nie był szokiem porównywalnym z czerwcową decyzją Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej czy wygraną Dolanda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane