statystyki

Plebiscyt osłabił euro tylko na chwilę

autor: Łukasz Wilkowicz06.12.2016, 06:59; Aktualizacja: 06.12.2016, 07:36
przyszłość euro

Za euro płacono wczoraj rano niewiele ponad 1,05 dol. Spadek notowań wspólnej waluty sprzyjał też przecenie naszego pieniądza: za dolara płacono niemal 4,27 zł.źródło: ShutterStock

Euro najsłabsze w tym roku wobec dolara, niemal 15-letni rekord słabości złotego w stosunku do dolara i ponad 4,5 zł za euro – taka była pierwsza reakcja globalnego i naszego rynku walutowego na wynik niedzielnego referendum we Włoszech.

Za euro płacono wczoraj rano niewiele ponad 1,05 dol. Spadek notowań wspólnej waluty sprzyjał też przecenie naszego pieniądza: za dolara płacono niemal 4,27 zł. Dolarowi mocy nie wystarczyło jednak na długo. Już po kilku godzinach euro było wyraźnie silniejsze niż w piątek. Kurs przekraczał 1,07 dol.

Przecena euro nie trwała długo, bo inwestorzy zdawali sobie sprawę z ryzyka przegranej premiera Matteo Renziego w referendum. Ponadto nie było to pierwsze takie wydarzenie w tym roku: wynik plebiscytu nie był szokiem porównywalnym z czerwcową decyzją Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej czy wygraną Dolanda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane