Milion rodzin ma za duże mieszkanie

autor: Janusz K. Kowalski30.11.2016, 07:36; Aktualizacja: 30.11.2016, 08:24
Problem za dużych mieszkań dotyczy też par, które zmieniły plany prokreacyjne.

Problem za dużych mieszkań dotyczy też par, które zmieniły plany prokreacyjne.źródło: ShutterStock

Żyjący w co czwartym gospodarstwo domowym mają mieszkanie, które nie odpowiada jego potrzebom – jest za małe albo za duże.

7,1 proc. domowników takich gospodarstw stwierdziło w tym roku, że ma zbyt duże mieszkanie w stosunku do potrzeb – wynika z europejskiego badania dochodów i warunków życia przeprowadzonego przez GUS. To o 1,4 pkt proc. (ok. 230 tys.) więcej niż przed pięcioma laty. – Wzrost liczby osób, które uważają, że mają za duże mieszkania, może wynikać z relatywnie wysokich kosztów utrzymania lokali – ocenia prof. Bogusława Ziółkowska z Politechniki Częstochowskiej. Takie wydatki pochłaniają przeciętnie ok. 21 proc. budżetów gospodarstw domowych.

Jak mieszkają Polacy

Jak mieszkają Polacy

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zbyt dużymi mieszkaniami dysponują często osoby starsze. Ich dorosłe dzieci zaczynają samodzielne życie. Mieszkania robią się puste, a spadek dochodów w związku z przejściem na emeryturę sprawia, że udział wydatków mieszkaniowych w domowym budżecie rośnie.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • XXYYZZ(2016-11-30 09:30) Zgłoś naruszenie 100

  Zgadzam się z tezą artykułu. W moim otoczeniu mam znajomych, którzy posiadają 80, 100, 120 - metrowe mieszkanie, płacą wysokie czynsze, oszczędzają na ogrzewaniu [ często do chronicznego przeziębienia ], biadolą na koszta utrzymania i ubogiego życia, a nawet wegetacji, ale na moje, nieśmiałe, sugestie żeby mieszkanie sprzedać, kupić mniejsze, zamienić z uzyskaniem dopłaty, obrażają się! W mentalności tych osób mieszkanie jest ogromną, niezbywalną wartością, a poza tym nie wyobrażają sobie przeprowadzki w podeszłym wieku. Tkwią w tym błędnym kole, sentymentach i narzekają, narzekają, biadolą i oczekują współczucia! No, ale mentalność i przyzwyczajenia tak trudno zmienić.

  Odpowiedz
 • Gosc(2016-11-30 13:21) Zgłoś naruszenie 70

  Jak jest mieszkanie z Gminy to nie ma problemu zeby dac mniejsze ale jest to bardzo trudne do zrobienia przez biurokracje.Zamiast pomoc tym jak to zrobic to tej pomocy trzeba sie prosic nie kazdy jest taki bystry i wie o co chodzi a zwlaszcza osoby starsze.Sasiad ma mieszkanie 50m nie placi zadluzone i nie chce tam mieszkac chce 1 pokoj i nie dostal,a mlodzi z dziecmi maja 1 pokoj i takim dac to malozenstwa rozwojowe.

  Odpowiedz
 • pocoto(2016-11-30 08:36) Zgłoś naruszenie 57

  Za duże ? Czy komuś się marzy żeby metodami stalinowskimi dokwaterować przymusowo lokatorów ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane