Chodzi o budowę drogi ekspresowej S6 ze Słupska do Gdańska, przebudowę drogi wojewódzkiej nr 211 z Żukowa do Nowej Dąbrowy oraz zmianę statusu drogi wojewódzkiej nr 210 Słupsk - Ustka na drogę krajową.

Minister Nowak powiedział dziennikarzom, że projekty te będą realizowane w ramach przyjętych przez rząd zobowiązań wsparcia regionu słupskiego w zamian za ulokowanie w Redzikowe amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Inwestycji drogowych domagali się od premiera samorządowcy z regionu słupskiego. Rozmawiano o nich m.in. w sierpniu br. w czasie wizyty Donalda Tuska w Słupsku oraz w poniedziałek w Ustce na konwencie samorządowym powiatu słupskiego. W obradach uczestniczył minister Sławomir Nowak i wiceminister infrastruktury Zbigniew Rapciak.

Budowa drogi ekspresowej S6 będzie przyspieszona. Pierwotnie zakładano budowę tej trasy w latach 2013-2020. Po ustaleniach z samorządowcami będzie ona realizowana w latach 2008-2012.

Koszty inwestycji nie są na razie znane. Według wiceministra Rapciaka budowa 1 km drogi ekspresowej to ok. 10 - 11 mln euro.

Dokładny przebieg trasy jest jeszcze ustalany. Wiceminister poinformował, że rozważane są cztery połączenia projektowanej S6 z obwodnicą Trójmiasta. Budowa drogi planowana jest na przełom roku 2010 i 2011. Trasa na skrócić czas przejazdu ze Słupska do Gdańska do 1 godziny.

Droga wojewódzka nr 210 Słupsk - Ustka drogą krajową stanie się już 1 stycznia 2009 r. Będzie ona przedłużeniem drogi nr 21 Miastko - Słupsk Do standardu drogi krajowej trasa ma być doprowadzona w ciągu 4-5 lat.

Biegnąca przez trzy powiaty: słupski, bytowski i kartuski, droga wojewódzka nr 211 po przebudowie ma być alternatywnym turystyczno - krajoznawczym połączeniem Słupsk - Gdańsk.