statystyki

Śledczy przyglądają się Pay Trade International Club

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński22.11.2016, 08:00; Aktualizacja: 22.11.2016, 12:22
bankier, finanse, euro

Przypomnijmy, Pay Trade International Club gromadzi 3,5 tys. członków. Każdy z nich wpłacił od 8 tys. do nawet kilkuset tysięcy złotych.źródło: ShutterStock

W czwartkowym DGP opisaliśmy działalność elitarnego klubu biznesowego, który – zdaniem ekspertów – przypomina piramidę finansową. Okazuje się, że opinię tę podziela Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

– Apelujemy o zgłaszanie się do nas osób, które czują się pokrzywdzone przez działalność Pay Trade International Club, niezależnie od ich miejsca zamieszkania – mówi prokurator Bartłomiej Przyłucki ze szczecińskiej jednostki. Jego zdaniem działalność klubu zarejestrowanego obecnie w Stanach Zjednoczonych wydaje się być kontynuacją prowadzonej wcześniej przez upadłą spółkę Pay Trade Polska sp. z o.o. Prokurator Przyłucki zachęca do zgłaszania się najlepiej z dowodami: umowami, dowodami wpłat i korespondencji z przedstawicielami klubu.

Przypomnijmy, Pay Trade International Club gromadzi 3,5 tys. członków. Każdy z nich wpłacił od 8 tys. do nawet kilkuset tysięcy złotych. Zgodnie z regulaminem – za członkostwo w klubie. W praktyce jednak ludzie zapisywali się do PTIC, by zarobić oraz wziąć udział w losowaniu nowych ekskluzywnych samochodów. Mechanizm uzyskiwania pasywnego dochodu został stworzony – jak przekonywali właściciele w reklamach – przez szwajcarskich matematyków. Najwięcej można zyskać na zachęcaniu kolejnych osób do zapisania się i wpłacenia wpisowego. Jednak i bez poszukiwania nowych klientów klubowicze mieli zarabiać. Tak się jednak nie dzieje.

– Działalność Pay Trade International Club może nosić znamiona niedopuszczalnej w polskim prawie. Z naszych informacji wynika, że osoby przystępujące do klubu nie otrzymują ekwiwalentnych świadczeń – potwierdza prokurator Bartłomiej Przyłucki.

I jak nam wyjaśnia, aktualnie prowadzone są czynności sprawdzające zmierzające do oceny, w jakim kierunku powinno zmierzać postępowanie. Co to oznacza?


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane