statystyki

Surowe przepisy zmusiły zarządzających do szukania ochrony u ubezpieczycieli

autor: Małgorzata Kwiatkowska21.11.2016, 07:52; Aktualizacja: 21.11.2016, 13:41

Rozporządzenie MAR wywołało ruch na rynku polis dla menedżerów. Zaczynają się nimi interesować mniejsze firmy, a spółki już z nimi obeznane rozszerzają zakres i kwoty ochrony.

Wdrożenie unijnego rozporządzenia MAR (Market Abuse Regulation) w sprawie nadużyć na rynku i perspektywa znacznego podniesienia sankcji za nieprawidłowości w publikacji informacji poufnych skłoniły menedżerów spółek publicznych do uważniejszego przyjrzenia się produktom chroniącym przed konsekwencjami błędnych decyzji. Chodzi m.in. o polisy D&O (ang. Directors and Officers) chroniące spółki i członków ich władz przed roszczeniami związanymi z wykonywaną funkcją.

O poruszeniu na rynku kapitałowym związanym z wejściem w życie MAR mówi m.in. Rafał Tokarz, dyrektor zarządzający ds. ubezpieczeń korporacyjnych w Generali. – Powodem jest nowy zakres obowiązków, a przede wszystkim znacznie wyższy niż do tej pory, minimalny poziom sankcji administracyjnych – wskazuje.

MAR umożliwia nakładanie przez Komisję Nadzoru Finansowego na zarządzających spółkami kar nawet kilkudziesięciokrotnie wyższych niż obecnie. Na przykład za nieopublikowanie w odpowiednim terminie informacji, która może mieć wpływ na kurs spółki, kara dla członka zarządu może wynieść ponad 4 mln zł. Teraz to 100 tys. zł.

– Czas przed wejściem w życie rozporządzenia MAR był gorącym okresem w branży D&O. Otrzymywaliśmy wiele zapytań od klientów zainteresowanych taką ochroną ubezpieczeniową – dodaje Włodzimierz Pyszczek, menedżer wydziału ubezpieczeń ryzyk finansowych w firmie Allianz. Rozmówcy DGP wskazują, że wiele pytań związanych z ochroną pochodziło od dotychczasowych klientów. – Po pierwsze starali się oni zweryfikować, jak polisa D&O odpowiada na nowe przepisy, a po drugie wnioskowali o podwyższenie limitów odpowiedzialności w polisach – mówi Pyszczek.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane