statystyki

Surowe przepisy zmusiły zarządzających do szukania ochrony u ubezpieczycieli

autor: Małgorzata Kwiatkowska21.11.2016, 07:52; Aktualizacja: 21.11.2016, 13:41

Rozporządzenie MAR wywołało ruch na rynku polis dla menedżerów. Zaczynają się nimi interesować mniejsze firmy, a spółki już z nimi obeznane rozszerzają zakres i kwoty ochrony.

Wdrożenie unijnego rozporządzenia MAR (Market Abuse Regulation) w sprawie nadużyć na rynku i perspektywa znacznego podniesienia sankcji za nieprawidłowości w publikacji informacji poufnych skłoniły menedżerów spółek publicznych do uważniejszego przyjrzenia się produktom chroniącym przed konsekwencjami błędnych decyzji. Chodzi m.in. o polisy D&O (ang. Directors and Officers) chroniące spółki i członków ich władz przed roszczeniami związanymi z wykonywaną funkcją.

O poruszeniu na rynku kapitałowym związanym z wejściem w życie MAR mówi m.in. Rafał Tokarz, dyrektor zarządzający ds. ubezpieczeń korporacyjnych w Generali. – Powodem jest nowy zakres obowiązków, a przede wszystkim znacznie wyższy niż do tej pory, minimalny poziom sankcji administracyjnych – wskazuje.

MAR umożliwia nakładanie przez Komisję Nadzoru Finansowego na zarządzających spółkami kar nawet kilkudziesięciokrotnie wyższych niż obecnie. Na przykład za nieopublikowanie w odpowiednim terminie informacji, która może mieć wpływ na kurs spółki, kara dla członka zarządu może wynieść ponad 4 mln zł. Teraz to 100 tys. zł.

– Czas przed wejściem w życie rozporządzenia MAR był gorącym okresem w branży D&O. Otrzymywaliśmy wiele zapytań od klientów zainteresowanych taką ochroną ubezpieczeniową – dodaje Włodzimierz Pyszczek, menedżer wydziału ubezpieczeń ryzyk finansowych w firmie Allianz. Rozmówcy DGP wskazują, że wiele pytań związanych z ochroną pochodziło od dotychczasowych klientów. – Po pierwsze starali się oni zweryfikować, jak polisa D&O odpowiada na nowe przepisy, a po drugie wnioskowali o podwyższenie limitów odpowiedzialności w polisach – mówi Pyszczek.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane