Od początku roku nabywcy indywidualni wydali na obligacje oszczędnościowe ponad 4 mld zł, tylko w październiku 870 mln zł, w tym na obligacje 500 plus - 783 tys. zł - poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Według MF dane te oznaczają, że tegoroczna sprzedaż obligacji klientom indywidualnym będzie najwyższa od 2008 r. Zgodnie z danymi resortu finansów największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje o najkrótszym okresie oszczędzania 2-letnie (79 proc. udział w strukturze sprzedaży), w dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 4-letnie (14 proc.), 10-letnie (5 proc.) oraz 3-letnie (2 proc.).

"W październiku osiągnęliśmy najlepszy miesięczny wynik sprzedaży standardowych obligacji oszczędnościowych od ośmiu lat - 870 mln zł. Nasi klienci docenili promocyjną cenę zamiany - blisko 70 proc. wszystkich posiadaczy obligacji oszczędnościowych zapadających w październiku zdecydowało się przedłużyć oszczędzanie. Znaczna część tego wyniku to rezultat zamiany zeszłorocznej emisji specjalnej (...). Atrakcyjne warunki oprocentowania i elastyczność zapewniająca możliwość wycofania pieniędzy w razie potrzeby – to główne cechy obligacji oszczędnościowych, które coraz bardziej doceniają nasi klienci" - wyjaśnił cytowany w komunikacie MF wiceminister Piotr Nowak.

Reklama

Resort podał, że w październiku pierwszych nabywców znalazły również nowe obligacje dedykowane beneficjentom programu Rodzina 500+. Na zakup takich obligacji przeznaczonych zostało 783 tys. złotych otrzymanych w ramach programu wsparcia rodzin z dziećmi.

"Dostępna kwota, jaką beneficjenci programu Rodzina 500+ mogą przeznaczyć na zakup obligacji rodzinnych, narasta z każdym miesiącem. Zakładamy, że popyt na te instrumenty będzie się ujawniał sukcesywnie – co obserwujemy już w pierwszej dekadzie listopada, w której kupiono wyraźnie więcej obligacji rodzinnych niż w tym samym okresie października. Preferencyjne warunki oprocentowania zostały utrzymane – co oznacza, że w pierwszym roku oszczędzania nabywcy mogą liczyć na zysk w wysokości 2,60 proc. w przypadku obligacji 6-letnich oraz 3 proc. w przypadku obligacji 12-letnich. Tak atrakcyjna oferta umożliwia regularne i bezpieczne gromadzenie środków otrzymanych z programu Rodzina 500+ na przyszłe potrzeby dzieci" - dodał Nowak.

Jak poinformował PAP resort finansów, obligacje rodzinne adresowane do beneficjentów programu 500+ są w ciągłej sprzedaży. "Nie zakładamy sztywnego wolumenu emisji. Warunki oferty listopadowej zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, co oznacza, że oprocentowanie obligacji rodzinnych jest nadal preferencyjnie w stosunku do standardowej oferty obligacji oszczędnościowych. Dotyczy to zarówno pierwszego kuponu, jak i wysokiej marży utrzymanej do ostatniego roku" - wyjaśniło biuro prasowe MF.

Obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób, otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500+, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Obligacje rodzinne są dostępne w ciągłej sprzedaży, zatem ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie.