Od 1 grudnia, zgodnie z unijnymi przepisami, Agencja rozpoczęła realizację płatności do gruntów. O takie płatności wnioskowało ponad 1,42 miliona rolników. Z tego tytułu na wieś trafi około 9,3 mld zł.

Dopłaty obszarowe w pierwszej kolejności dostają gospodarstwa z 89 powiatów, które ucierpiały z powodu suszy.

Agencja poinformowała, że do końca grudnia zamierza wypłacić pieniądze około 850 tys. rolników. Pozostali dostaną pieniądze na początku przyszłego roku.

Płatności dostało 218 tys. rolników spośród około 760 tys., którzy ubiegali się o wsparcie

Realizowane są także płatności przeznaczone dla plantatorów buraków cukrowych. Od 1 grudnia Agencja przelała także ponad 77,6 mln zł dla ok. 12,2 tys. rolników, spośród około 60 tys. ubiegających się o takie płatności. Na tzw. płatność cukrową przeznaczone jest za 2008 r. ponad 498 mln zł.

Blisko 30 proc. uprawnionych rolników otrzymało już dopłaty z tytułu prowadzenia działalności na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) np. na terenach górskich. Płatności dostało 218 tys. rolników spośród około 760 tys., którzy ubiegali się takie o wsparcie. Agencja zamierza w grudniu zrealizować większość dopłat ONW.

Do 5 grudnia ARiMR przelała na ich konta blisko 345 mln złotych. Realizację tych dopłat Agencja rozpoczęła od połowy listopada br. W poprzednich latach ARiMR przystępowała do realizacji tych dopłat w grudniu, wraz z płatnościami bezpośrednimi.