statystyki

Likwidacja spółki sposobem na ucieczkę od długów. Wierzyciele mogą się bronić

autor: Marcin Śledzikowski08.11.2016, 09:15; Aktualizacja: 08.11.2016, 10:09
dług pieniądze

dług pieniądzeźródło: ShutterStock

Wyobraźmy sobie, że przedsiębiorca planuje likwidację firmy, ale winien jest wierzycielom spore sumy. W takiej sytuacji – jeżeli toczą się postępowania sądowe – prawo nakazuje złożenie w depozycie sądowym spornych kwot, które odpowiadają wysokości dochodzonej wierzytelności. Tyle że sąd przy wykreśleniu spółki ich nie weryfikuje, bazując jedynie na ogólnym oświadczeniu likwidatora, że wierzytelności sporne zostały zabezpieczone. Zatem w praktyce kwoty te mogą okazać się niewspółmierne w stosunku do rzeczywistych kosztów. Tymczasem po wykreśleniu spółki z rejestru przedsiębiorców, wobec braku następcy prawnego, postępowania sądowe z udziałem spółki zostają umorzone. Wierzyciele pozostają na lodzie. Powstaje pytanie: czy i jak mogą się bronić przed taką ucieczką od długów?

Dla wielu przedsiębiorców likwidacja biznesu jest koniecznością, często wynikającą z braku dostatecznych środków finansowych. Wówczas diametralnie zmienia się cel funkcjonowania spółki: zadaniem likwidatora staje się zakończenie jej interesów, ściągnięcie wierzytelności, wypełnienie zobowiązań i upłynnienie majątku, a następnie podzielenie uzyskanych kwot likwidacyjnych między wspólników. W praktyce zdarza się jednak, że spółka wykorzystuje proces likwidacji w innych celach, aniżeli wprost wskazanych w przepisach ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1578 ze zm.; dalej: k.s.h.), np. uznaje to za sposób na zakończenie długoletnich sporów sądowych i uniknięcie ich niekorzystnych skutków. Przepisy k.s.h. milczą na ten temat, a praktyka pokazuje, iż taka sytuacja jest możliwa.

Depozyt: zabezpieczenie niedoskonałe

Powszechna w obrocie handlowym zasada, iż zawartych umów należy dotrzymywać, obowiązuje także w postępowaniu likwidacyjnym z udziałem spółki kapitałowej, gdzie warunkiem koniecznym do wykreślenia danego podmiotu z rejestru przedsiębiorców KRS jest zaspokojenie lub zabezpieczenie jego wierzycieli. Problem może się pojawić jednak w przypadku, gdy w stosunku do spółki zgłaszane są wierzytelności, które jej zdaniem są nienależne podmiotom trzecim, bądź takie, co do których toczą się postępowania sądowe, tzw. wierzytelności sporne [ramka]. W tym zakresie, zgodnie z art. 285 k.s.h. (w odniesieniu do spółki akcyjnej – art. 473 k.s.h.), sumy potrzebne do zaspokojenia lub zabezpieczenia wierzytelności spornych należy złożyć do depozytu sądowego.

Wskazana regulacja, która powinna służyć ochronie zarówno wspólników, przed ewentualnym kierowaniem w stosunku do nich przez wierzycieli spółki roszczeń, jak i wierzycieli, przed niemożnością zaspokojenia swoich roszczeń z majątku zlikwidowanej spółki, w praktyce jednakże coraz częściej wykorzystywana jest do unikania niekorzystnych konsekwencji, jakie mogą wyniknąć z toczących się postępowań sądowych z udziałem właśnie samej spółki.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane