statystyki

Likwidacja spółki sposobem na ucieczkę od długów. Wierzyciele mogą się bronić

autor: Marcin Śledzikowski08.11.2016, 09:15; Aktualizacja: 08.11.2016, 10:09
dług pieniądze

dług pieniądzeźródło: ShutterStock

Wyobraźmy sobie, że przedsiębiorca planuje likwidację firmy, ale winien jest wierzycielom spore sumy. W takiej sytuacji – jeżeli toczą się postępowania sądowe – prawo nakazuje złożenie w depozycie sądowym spornych kwot, które odpowiadają wysokości dochodzonej wierzytelności. Tyle że sąd przy wykreśleniu spółki ich nie weryfikuje, bazując jedynie na ogólnym oświadczeniu likwidatora, że wierzytelności sporne zostały zabezpieczone. Zatem w praktyce kwoty te mogą okazać się niewspółmierne w stosunku do rzeczywistych kosztów. Tymczasem po wykreśleniu spółki z rejestru przedsiębiorców, wobec braku następcy prawnego, postępowania sądowe z udziałem spółki zostają umorzone. Wierzyciele pozostają na lodzie. Powstaje pytanie: czy i jak mogą się bronić przed taką ucieczką od długów?

Dla wielu przedsiębiorców likwidacja biznesu jest koniecznością, często wynikającą z braku dostatecznych środków finansowych. Wówczas diametralnie zmienia się cel funkcjonowania spółki: zadaniem likwidatora staje się zakończenie jej interesów, ściągnięcie wierzytelności, wypełnienie zobowiązań i upłynnienie majątku, a następnie podzielenie uzyskanych kwot likwidacyjnych między wspólników. W praktyce zdarza się jednak, że spółka wykorzystuje proces likwidacji w innych celach, aniżeli wprost wskazanych w przepisach ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1578 ze zm.; dalej: k.s.h.), np. uznaje to za sposób na zakończenie długoletnich sporów sądowych i uniknięcie ich niekorzystnych skutków. Przepisy k.s.h. milczą na ten temat, a praktyka pokazuje, iż taka sytuacja jest możliwa.

Depozyt: zabezpieczenie niedoskonałe

Powszechna w obrocie handlowym zasada, iż zawartych umów należy dotrzymywać, obowiązuje także w postępowaniu likwidacyjnym z udziałem spółki kapitałowej, gdzie warunkiem koniecznym do wykreślenia danego podmiotu z rejestru przedsiębiorców KRS jest zaspokojenie lub zabezpieczenie jego wierzycieli. Problem może się pojawić jednak w przypadku, gdy w stosunku do spółki zgłaszane są wierzytelności, które jej zdaniem są nienależne podmiotom trzecim, bądź takie, co do których toczą się postępowania sądowe, tzw. wierzytelności sporne [ramka]. W tym zakresie, zgodnie z art. 285 k.s.h. (w odniesieniu do spółki akcyjnej – art. 473 k.s.h.), sumy potrzebne do zaspokojenia lub zabezpieczenia wierzytelności spornych należy złożyć do depozytu sądowego.

Wskazana regulacja, która powinna służyć ochronie zarówno wspólników, przed ewentualnym kierowaniem w stosunku do nich przez wierzycieli spółki roszczeń, jak i wierzycieli, przed niemożnością zaspokojenia swoich roszczeń z majątku zlikwidowanej spółki, w praktyce jednakże coraz częściej wykorzystywana jest do unikania niekorzystnych konsekwencji, jakie mogą wyniknąć z toczących się postępowań sądowych z udziałem właśnie samej spółki.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane