Wczoraj główny właściciel firmy, amerykański inwestor George D. Crowley oświadczył, że spodziewa się prywatyzacji kontrolowanych przez państwo operatorów jak Telefonia Dialog, Exatel, Telekomunikacja Kolejowa czy Polkomtel. Powiedział też, że oczekuje konsolidacji w branży. Spytany przez GP, czy chce być myśliwym czy zwierzyną w tym procesie, odparł: Zawsze wolę zjadać.

Prezes CDP Jarosław Roszkowski ocenia, że z powodu bessy na giełdzie zapowiadane przez operatorów publiczne oferty akcji nie są pewne.

- Te firmy nie w pełni wykorzystują posiadaną infrastrukturę, a my umiemy ją zagospodarować - mówi prezes CDP.

We wtorek Telefonia Dialog podjęła decyzję o opóźnieniu do II kwartału decyzji o złożeniu prospektu emisyjnego w Komisji Nadzoru Finansowego.

Według George'a Crowleya, jego firma będzie miała pieniądze na potencjalne przejęcia. Współwłaścicielem CDP jest Blackstone, jeden z największych na świecie funduszy private equity. Właściciel CDP dodaje, że także inne tego typu fundusze mogą być zainteresowane prywatyzowanymi polskimi telekomami.

- Bardziej wierzę w przejęcie państwowych aktywów telekomunikacyjnych przez fundusze private equity niż w ich wejście na giełdę. Fundusze mają pieniądze - mówi Gazecie Prawnej Krzysztof Kaczmarczyk, analityk Deutsche Telekom.

Jego zdaniem fundusze mogą być zainteresowane kupieniem całego pakietu spó- łek, w tym P4 i Netii.

W 2007 roku przychody CDP wzrosły o 16 proc. do 82,2 mln zł, a zysk operacyjny powiększony o amortyzację zwiększył się o 25 proc. do niemal 12,6 mln zł. W tym roku spółka spodziewa się organicznego wzrostu przychodów o 17 proc. do 96 mln zł.

16 proc. wzrosły przychody Crowley Data Poland w 2007 roku

TOMASZ ŚWIDEREK

tomasz.swiderek@infor.pl