Mamy zielone światło na sfinansowanie doradztwa przy giełdowym debiucie. Credit Suisse rozpoczyna dzisiaj badanie grupy, a biurem maklerskim wprowadzającym akcje do obrotu publicznego będzie Dom Maklerski BZ WBK - mówi GP Paweł Mortas, prezes Enei.

Trzy miesiące na prospekt

Ta zajmująca się produkcją, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej spółka wybrała doradcę już w grudniu. Jej wartość szacowana jest na około 10 mld zł, a dzięki sprzedaży akcji nowej emisji chce pozyskać z giełdy około 3 mld zł. Do tej pory jako termin debiutu wymieniano I półrocze 2007 r. ze wskazaniem na II kwartał, ale według wiceministra skarbu Jana Burego może do tego dojść na przełomie II i III kwartału.

- Na napisanie prospektu mamy niecałe trzy miesiące. Gdy mówimy o debiucie w II kwartale, to myślimy o czerwcu, ale będzie dobrze, jeśli dojdzie do debiutu przed wakacjami - mówi Paweł Mortas.

Jednak analitycy oceniają, że debiut może się opóźnić z uwagi na giełdową dekoniunkturę.

- Wiele spółek zastanawia się nad tym. Enea też oczekuje na lepsze warunki rynkowe - mówi Samer Masri, analityk Domu Inwestycyjnego BRE Banku.

Rozmowy z Elektrimem

W tej sytuacji zanim dojdzie do debiutu, może wyjaśnić się, czy Enea zostanie akcjonariuszem Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin (PAK). Zgodnie z deklaracjami resortu skarbu jeszcze w lutym powinno być wiadomo, czy Elektrim posiadający ok. 46 proc. akcji PAK gotów jest je odsprzedać. Firmą, która miałaby te akcje kupić, jest właśnie Enea.

- Rozmowy z Elektrimem się zaczęły, ale nie ma to nic wspólnego z terminem debiutu - zastrzega Paweł Mortas.

Udział Enei w krajowej produkcji energii szacowany jest na ok. 10 proc., udział w rynku sprzedaży energii na ok. 15 proc., a roczne przychody ze sprzedaży przekraczają 7 mld zł.

Z RYNKU

Firma Optopol Technology, dostawca technologii wykorzystywanych do produkcji urządzeń diagnostycznych w zakresie okulistyki, opublikowała swój prospekt emisyjny i ma szansę stać się pierwszym debiutantem na GPW w 2008 roku. Spółka nie boi się ostatnich spadków cen akcji i planuje giełdowy debiut na luty. Chce pozyskać około 80 mln zł.

IRENEUSZ CHOJNACKI

ireneusz.chojnacki@infor.pl