Cienkie papierosy i plantacje zostają. Bruksela wycofuje zakazy

autor: Patrycja Otto26.10.2016, 07:57; Aktualizacja: 26.10.2016, 08:09
papierosy slim

Unia jest dość chwiejna w swoich poglądach jeśli chodzi o tę używkę. Z dyrektywy tytoniowej obowiązującej w Polsce od 8 września 2016 r. wynika, że nie ma nic przeciwko slimom.źródło: ShutterStock

Bruksela wycofuje się z zakazu produkcji i sprzedaży slimów, ale nie będzie też ich bronić na szczycie WHO, która chce się ich pozbyć.

Na wczorajszym spotkaniu unijnej grupy roboczej ds. zdrowia publicznego Komisja Europejska wypracowała jednolitą opinię na listopadową konferencję WHO w sprawie nowych globalnych zaleceń antynikotynowych. Zgodnie z nim KE usunęła kontrowersyjne zapisy z projektu stanowiska: zakaz dotyczący slimów oraz obniżenie zawartości nikotyny do 0,4 mg w gramie tytoniu (40 razy mniej niż w naturalnie występującym liściu). Były to dwa sztandarowe pomysły WHO.

Co ciekawe Unia jest dość chwiejna w swoich poglądach jeśli chodzi o tę używkę. Z dyrektywy tytoniowej obowiązującej w Polsce od 8 września 2016 r. wynika, że nie ma nic przeciwko slimom. Potem nieoczekiwanie popiera propozycję WHO. Aby się wreszcie z tego wycofać.

Nawiasem mówiąc wspomniana dyrektywa jest efektem kompromisu wypracowanego przez nasz rząd podczas jej przygotowywania: zgodziliśmy się na wycofanie od 2020 r. ze sprzedaży i produkcji papierosów mentolowych w zamian za pozostawienie na rynku slimów. Resort rolnictwa i rozwoju wsi, który był zaangażowany w prace nad stanowiskiem Polski na potrzeby dyrektywy tytoniowej, od początku był przeciwny proponowanym przez WHO zmianom. W jego opinii usunięcie z rynku papierosów typu slim może skutkować powiększeniem szarej strefy, która według najnowszych danych Instytutu Doradztwa i Badań Rynku Almares sięga 17,2 proc. całego rynku wyrobów tytoniowych.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • UE padnie przez głupotę urzedasów(2016-10-26 12:13) Zgłoś naruszenie 90

    Jaka UE łaskawa... wycofała się z łamania porozumień... Nie miało być zakazu slimów

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • anon-im(2016-10-26 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    Zmieńcie tytuł na głównej bo wam coś cieknie ;)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane