Nadzwyczajne posiedzenie komisji ds. Unii Europejskiej zostało zwołane w czwartek w związku z wnioskiem złożonym przez PSL dotyczącym przedstawienia na posiedzeniu Sejmu informacji rządu na temat umowy handlowej UE-Kanada (CETA).
Wiceminister Kwieciński pytany przez posłów komisji czy stanowisko rządu dot. umowy CETA "będzie w końcu przedstawione" odpowiedział, że zostało ono przyjęte na posiedzeniu Rady Ministrów. "Polska nie zgłosiła zastrzeżeń, nie widziała podstaw do wstrzymania podpisywania umowy CETA" - zaznaczył. Dodał, że poprosi kancelarię premiera, by stanowisko rządu zostało przekazane posłom.
Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) ocenił, że rząd PiS "z całą stanowczością popiera umowę CETA", skoro nie zgłosił żadnych zastrzeżeń.
Kwieciński odparł, że poprzedni rząd PO-PSL, który działał w czasie, gdy zakończono negocjacje, "w pełni popierał umowę". "Od samego początku mieliśmy pewne niepokoje i zastrzeżenia do tej umowy" - podkreślił wiceminister.
"Po przeprowadzeniu analizy, którą to analizę można przeczytać na naszych stronach internetowych, nasz rząd stwierdził, że nie ma podstaw do zakwestionowania tej umowy, że nie ma zastrzeżeń do tej umowy. A to jest zupełnie inny wyraz" - tłumaczył Kwieciński.
W wystąpieniu na posiedzeniu komisji Kwieciński mówił, że podpisanie umowy "nadal jest planowane" na specjalnym szczycie UE-Kanada 25 października. "Trzeba przyznać, że jeszcze nie wszystkie wymogi dotyczące podpisania umowy CETA na 25-ego zostały spełnione" - zastrzegł wiceminister.
Dodał, że nadal trwają prace w ramach UE nad wyrażeniem zgody na podpisanie przez wszystkie kraje UE, co by pozwoliło na tymczasowe wejście w życie umowy CETA "w części handlowej".
Wszystkie kraje UE - jak podkreślił wiceminister - zniosły zastrzeżenia wobec umowy CETA z wyjątkiem Belgii. Dodał, że nie ma też ostatecznego stanowiska Rumuni i Bułgarii, które negocjują z Kanadą "kwestie wizowe".
Według Kwiecińskiego rozmowy z Belgią powinny być zakończone do piątku, co umożliwi podpisanie umowy CETA 25-ego października. Zastrzegł, że nie ma pewności, czy Belgia potwierdzi zgodę na podpisanie umowę. "Wiemy, że Rumunia i Bułgaria skłaniają się do tego żeby dać pozytywną decyzję na podpasanie umowy" - wyjaśnił.
"Nasz kraj złożył specjalne oświadczenie dot. umowy CETA, które precyzuje, jakie są nasze oczekiwania, czy jak rozumiemy pewne kwestie, które są kluczowe dla naszego kraju przy wejściu w życie umowy CETA zarówno w części tymczasowej, czyli handlowej, jak i pełnej, obejmującej również ochronę inwestycji" - tłumaczył wiceszef MR. Według niego ma to "zabezpieczyć interesy" Polski.
Wiceszefowa komisji Agnieszka Pomaska (PO) uznała, że dyskusja na temat umowy CETA "nie została wyczerpana". Jak dodała, chce "formalnie prosić o debatę na sali plenarnej".
Z propozycją nie zgodziła się szefowa komisji Izabela Kloc (PiS). "Chciałabym zaproponować, aby komisja przyjęła do wiadomości informację rządu oraz podjęła decyzję o braku konieczności przeprowadzenia debaty plenarnej w tej sprawie" - powiedziała Kloc.
zobacz także:
Komisja w głosowaniu przyjęła takie stanowisko. "Za" głosowało 19 posłów, 15 było przeciw, żaden się nie wstrzymał.
Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Porozumienie ma być zawarte w październiku podczas szczytu UE-Kanada. W przyszłym tygodniu zgodę na tymczasowe stosowanie CETA mają dać państwa członkowskie UE, później ma to zrobić Parlament Europejski.
sa(2016-10-20 21:25) Zgłoś naruszenie 70
Widać jak na siłę ten chłam nam wciskają nawet przez Kanadę. Przecież sama tyle dostała po kulach NAFTA -nie wyciągnęła wniosków , albo nam kłamie . Kto nas broni -nie widać ,dlaczego ???!!!.Tak już RP zapłaciła odszkodowanie po arbitrażu m.narodowym (PZU) , za utracone planowane dochody biznesowe ok.13 mld dla tych korpo mlderów bogaczy z lobbistami 10tys. przy UE .Dlaczego o tym nie mówią i nie wyciągają wniosków , ze skutków jakie były. CETA to tylnymi drzwiami TTIP, wprowadzający tajnie przez firmy filie USA w Kanadzie ze skażoną żywnością (konserwowaną w związkach chloru) ,gemo, na antybiotykach, na hormonach wzrostu, paszach podawanych kurczakom z odpadów farm- ubojni zmielonych do powtórnego użytku itp . Czy UE ,RP tego nie widzi, wpychania żywności bez kontroli jakości wg norm UE , nie wie o tym nasz V-ce Premier ???!!!. RP będzie płacić niebotyczne odszkodowania (nawet 1 nasz nic nie zrobi w arbitrażu bo go przegłosują) za planowane i zatrzymane niby ustawą zyski biznesowe.Tak będzie ,że prawie każdą ustawę RP będzie można zaskarżyć obniżającą ich dochody, zawsze znajdą haka i wygrają w arbitrażu kolesi wybranych z biznesu !!!. Ludy i Państwa UE założą sobie kaganiec, przez oligarchów korpo świata -USA. Widać jak się teraz panoszą te korpo Hipermarkety, MD, HP, Google, MS z programami, podatkami - info w mediach . Lekceważą przepisy krajowe(zrywają jednostronnie umowy przy zakupie, nakręcają sztuczkami z oprogramowaniem kupowanie nowego sprzętu ,aby dorobić kolejne mldy naszym ludu kosztem) na terenie otwartego rynku UE, RP . UE na naradzie miała podjąć jakieś restrykcje , ale przeciągnęła dla nich sprawę, na parę lat dalej .Co będzie po podpisaniu CETA- można sobie wyobrazić. Nasze małe firmy i gospodarstwa rolne ,nie wytrzymają konkurencji przy gigantach (dopuszczonych do wolnego rynku i konkurencji bez kontroli ) i przy płaceniu podatku doch. >1-2% przez raje podatkowe-kanały do przekrętów, gdy my mali płacimy CIT –8 19%+19 % dywid. Czy nasz Rząd to widzi ,bo z intencji tego nie widać !!!. Był czas na rozwagę -nie było w RP i UE-lekceważy głosy ludów ,czas na zdecydowany protest w krajach UE tym RP !!! DGP kom. Kosiniak-Kamysz: CETA śmiertelnym zagrożeniem dla polskiego rolnictwa.11.10.2016, 15:25; Aktualizacja: 11.10.2016, 15:51. . Trochę późno alarmują Panowie z PSL , ale lepiej niż wcale ,bo to jest zło nie tylko dla rolnictwa. Potajemnie (czego się bali,co mieli do ukrycia przed ludami UE) negocjowali,teraz dopuszczają Ci z UE( z tym Baroso) ,którzy teraz są " na widelcu" za niejasne "rozmówki" z oligarchami korpo USA ,które nam narzucają takie szkodliwe prawa CETA (TTIP) .
Odpowiedzveto(2016-10-21 07:53) Zgłoś naruszenie 60
Oczekiwania rządu nas uchronią ? To jakaś kpina ! Niby tacy patrioci a sprzedają Polskę korporacjom, które niczego dobrego dla nas nie zrobią a ogołocą nas ze wszystkiego. Nie mamy szczęścia do rządzących.
Odpowiedzwrrr(2016-10-20 22:55) Zgłoś naruszenie 60
Kiedy były negocjacje, Polska nie zgłosiła żadnych oczekiwań. Mieliśmy wszystko przyjąć, co nam każą. Teraz, kiedy jest czas podpisywania, rząd chce zgłosić "oczekiwania". Ktoś chce z nas zrobić idiotów. Rząd chce na klęczkach podpisać umowę, a nam mydli oczy "oczekiwaniami". Nie dajemy się nabrać. Ta szkodliwa dla społeczeństwa umowa ma nabić kabzę koncernom, a rząd cieszy się jakby ktoś mu obiecał gruszki na wierzbie. Jesteśmy przeciw!
Odpowiedz