Serwis aukcyjny zmienia właściciela. Koncern Naspers z RPA sprzedał go grupie funduszy private equity za ponad 3,25 mld dol. Pogłoski o tym, że grupa – w której skład wchodzą: serwis aukcyjny Allegro, porównywarka cenowa Ceneo i system płatności sieciowych PayU – jest na sprzedaż, krążyły od jakiegoś czasu. Ostatecznie giganta polskiego handlu elektronicznego nabyło konsorcjum trzech funduszy private equity: Cinven, Permira i Mid Europa. Zgodę na transakcję musi jeszcze wydać UOKiK.Dotychczasowy właściciel, południowoafrykański koncern Naspers, jest m.in. współwłaścicielem Tencentu – drugiej co do wartości po Alibabie spółki technologicznej z Chin. Plotki o zamiarze sprzedaży grupy Allegro brały się stąd, że władze spółki w Kapsztadzie straciły nadzieję na dalszy szybki rozwój przedsięwzięcia w Polsce. Poza tym gigant z RPA od ponad roku zmniejsza swój stan posiadania w Europie Środkowo-Wschodniej. W ub.r. pozbył się Gadu-Gadu, niegdyś niezwykle popularnego nad Wisłą komunikatora internetowego. Naspers kupił firmę w 2007 r. za niewiele ponad 400 mln zł; w 2015 r. odsprzedał za nieznaną kwotę polskiemu funduszowi Xevin Investments. Także w ub.r. firma z RPA sprzedała czeskie serwisy – platformę e-handlu Netretail oraz porównywarkę cenową Heureka.

Sprzedaż Allegro to transakcja rekordowa pod względem wartości, jeśli idzie o polskie przedsięwzięcia internetowe. Poprzedni rekord też był związany z Allegro, które zostało kupione przez Naspers za miliard funtów (4,5 mld zł). Miliard złotych wyłożył niedawno Axel Springer za 75 proc. udziałów w portalu Onet.pl.

Największe na świecie tegoroczne przejęcia w branży technologii informatycznych mają wartość ok. 30 mld dol. (jak zakup sieci społecznościowej dla profesjonalistów LinkedIn przez Microsoft albo kupno brytyjskiej firmy projektującej procesory do urządzeń mobilnych ARM Holdings przez japoński Softbank). Piątkowa transakcja niewiele odstaje od wartości przejęcia portalu Yahoo! przez amerykańskiego operatora sieci komórkowej Verizon (4,8 mld dol.) czy kupna przez HP części Samsunga odpowiedzialnej za produkcję drukarek (1,05 mld dol.).

Nowi właściciele Allegro to fundusze private equity. Założony w 1977 r. fundusz Cinven inwestuje m.in. w spółki informatyczne i medyczne. Powstała w 1985 r. Permira oprócz firm z branży IT posiada również marki odzieżowe. Z kolei powstały w 1999 r. fundusz Mid Europa specjalizuje się w inwestycjach w naszym regionie.

Allegro w 1999 r. założył holenderski przedsiębiorca Arjan Bakker razem z programistą Tomaszem Dudziakiem. Bakker sfinansował początek przedsięwzięcia, a Dudziak zajął się jego obsługą informatyczną. Firma bardzo szybko trafiła w ręce zagranicznego kapitału; już w 2000 r. udziały objął w niej brytyjski inwestor. Osiem lat później Allegro kupił południowoafrykański Naspers.