statystyki

Mały biznes w rozkwicie

autor: Janusz K. Kowalski13.10.2016, 07:59; Aktualizacja: 13.10.2016, 09:02

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W ubiegłym roku działalność gospodarczą prowadziło w Polsce ponad 1,9 mln firm zatrudniających do dziewięciu osób – o 4,3 proc. więcej niż w roku poprzednim i o 11,5 proc. więcej niż przed ośmioma laty. To rekord. Nigdy wcześniej nie było tak dużo mikroprzedsiębiorstw – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

– To między innymi efekt rosnących zarobków specjalistów, którzy coraz częściej zakładają własne firmy, aby w ten sposób zmniejszyć opodatkowanie swoich dochodów – uważa Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Ale przyczyn jest więcej. Eksperci wskazują, że na uruchamianie firm decyduje się coraz więcej młodych osób, którym internet i mobilne aplikacje, w których są biegli, tworzą ogromne możliwości realizacji pomysłów biznesowych.

Tworzeniu firm sprzyja też finansowe wsparcie państwa. Bo na przykład tylko dzięki dotacjom z urzędów pracy bezrobotni stworzyli w ubiegłym roku ponad 47 tys. firm.


Pozostało jeszcze 17% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane