"Chcemy, aby (spółki - PAP) były nadzorowane i zarządzane merytoryczne przez poszczególnych ministrów, zgodnie z ich branżą i zainteresowaniem. Tak jak w tej chwili to się już dzieje, czyli spółki energetyczne są zarządzane przez ministra energii, czy spółki związane z gospodarką morską - przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej" - tłumaczył. "Dalsze delegowanie do zarządzania tych spółek będzie następowało" - dodał.

"Jednocześnie oprócz tego merytorycznego upoważnienia do wykonywania praw własności do tych spółek przez poszczególnych ministrów branżowych, chcemy zbudować, myślę, że w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pod bezpośrednim nadzorem pani premier takie ciało, które będzie miało możliwość bezpośredniej kontroli, nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa już nie merytoryczny tylko bardziej finansowy, ale też również m.in. w ramach tego podmiotu chcemy powołać jakąś radę ds. spółek. Chodzi o to, aby też taka rada mogła akceptować, nominować kandydatów do ciał zarządzających, czyli do rad nadzorczych i zarządów" - wyjaśnił Kowalczyk.

Kowalczyk: praktyczna likwidacja MSP w pierwszym kwartale 2017

Praktyczna likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa nastąpi w pierwszym kwartale 2017 roku, po wcześniejszym uchwaleniu, do końca tego roku, ustaw regulujących nowy sposób zarządzania spółkami Skarbu Państwa - zapowiedział szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk.

Na wspólnej z premier Beatą Szydło konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu Kowalczyk wyjaśniał, że po tym jak KERM "zarekomenduje ostatecznie" nowy sposób zarządzania spółkami Skarbu Państwa po likwidacji MSP, od przyszłego tygodnia będą przygotowywane odpowiednie "rozwiązania legislacyjne". "Chcemy, by te rozwiązania legislacyjne były uchwalone przez parlament do końca tego roku" - zaznaczył Kowalczyk.

"Pierwszy kwartał 2017 będzie wdrażaniem tych rozwiązań legislacyjnych, czyli będzie to czas na praktyczną likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa i wdrożenie zapisów, które będą uchwalone w tym roku" - wskazał minister.

Kowalczyk zapowiedział też "wzmocnienie prokuratorii generalnej Skarbu Państwa, by spółki wydawały jak najmniej pieniędzy". "By spółki ze stuprocentowym udziałem (Skarbu Państwa) korzystały wyłącznie z kadry fachowej prokuratorii generalnej Skarbu Państwa, by nie było sytuacji, że wydają ogromne miliony na usługi zewnętrznych firm prawniczych" - tłumaczył.

Szef komitetu stałego dodał, że rząd przy okazji porządkowania sytuacji w spółkach będzie kontynuował "budowę fundacji narodowej", która będzie zajmować się m.in. wspieraniem kultury, a także chce "uporządkować zasady sponsoringu". "Wspólnie z ministrem sportu chcemy uporządkować i ucywilizować sponsoring sportowy, który różnie się do tej pory odbywa, wprowadzając taki kodeks dobrych praktyk sponsoringu sportowego" - zaznaczył.