statystyki

Komisja Nadzoru Finansowego zajęła się nielegalnym hazardem

autor: Patryk Słowik20.09.2016, 07:17; Aktualizacja: 20.09.2016, 07:30
Hazard

Zgodnie z art. 29a ust. 1 i 2 ustawy o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 471) zakazane jest urządzanie gier hazardowych przez internet oraz uczestniczenie w nich.źródło: ShutterStock

Podmioty nadzorowane przez komisję nie powinny w jakimkolwiek stopniu uczestniczyć we wspieraniu działalności firm bukmacherskich działających w Polsce bez zezwolenia. Nie wszyscy dostawcy usług płatniczych jednak o tym pamiętają. Dlatego KNF wystosowała do nich pismo z jasnym wskazaniem, że tego typu współpraca spotka się ze stosowną reakcją organu nadzoru.

Zgodnie z art. 29a ust. 1 i 2 ustawy o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 471) zakazane jest urządzanie gier hazardowych przez internet oraz uczestniczenie w nich. Zakazy określone w tych przepisach nie dotyczą jedynie organizowania zakładów wzajemnych na podstawie udzielonego zezwolenia.

Sęk w tym, że blisko 90 proc. rynku należy do tych podmiotów, które zezwolenia nie posiadają. A jednocześnie na podstawie umów z dostawcami usług płatniczych oferują swoim klientom łatwe formy bezgotówkowego przekazywania pieniędzy.

„Dostawcy usług płatniczych, świadcząc wskazane pośrednictwo w płatnościach uczestników gier hazardowych w internecie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, de facto przyczyniają się do ich funkcjonowania, gdyż proceder ten nie może funkcjonować bez zapewnienia przepływu środków finansowych” – wskazuje KNF. I dodaje, że w praktyce przedsiębiorcy pomagają zarówno organizatorom hazardu, jak i uczestnikom w popełnianiu przestępstw skarbowych określonych w art. 107 par. 1 i 2 kodeksu karnego skarbowego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 186 ze zm.).

Komisja podkreśla zarazem, że mało realne jest to, by dostawcy usług współpracujący z tzw. nielegalnymi bukmacherami nie wiedzieli o tym, że ci ostatni działają bez zezwolenia.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • bez znaczenia(2016-09-20 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Ja się pytam, gdzie jest zezwolenie dla KNF? Czy jest realne, że KNF nie wie, że zagraniczne banki działające w Polsce są powiązane z mafią. Czy jest możliwe, że KNF nie wie, że MSR 39 jest wykorzystywany do wyprowadzaniem pieniędzy z Polski i niszczenia polskiego kapitału? Może czas by działalności KNF przyjrzała się prokuratura.

    Odpowiedz
  • janek(2016-09-20 11:06) Zgłoś naruszenie 00

    Dobrze, że KNF wreszcie zaczyna korzystać z posiadanych instrumentów nadzoru, żeby ograniczyć szarą strefę. Może w końcu zrozumieli, że jako instytucja państwowa powinna strzec przestrzegania prawa, czego zresztą wszyscy oczekują http://www.polskieradio.pl/42/3146/Artykul/1670078,79-Polakow-popiera-zmiane-prawa-i-ograniczenie-szarej-strefy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane