statystyki

Komisja Nadzoru Finansowego zajęła się nielegalnym hazardem

autor: Patryk Słowik20.09.2016, 07:17; Aktualizacja: 20.09.2016, 07:30
Hazard

Zgodnie z art. 29a ust. 1 i 2 ustawy o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 471) zakazane jest urządzanie gier hazardowych przez internet oraz uczestniczenie w nich.źródło: ShutterStock

Podmioty nadzorowane przez komisję nie powinny w jakimkolwiek stopniu uczestniczyć we wspieraniu działalności firm bukmacherskich działających w Polsce bez zezwolenia. Nie wszyscy dostawcy usług płatniczych jednak o tym pamiętają. Dlatego KNF wystosowała do nich pismo z jasnym wskazaniem, że tego typu współpraca spotka się ze stosowną reakcją organu nadzoru.

Zgodnie z art. 29a ust. 1 i 2 ustawy o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 471) zakazane jest urządzanie gier hazardowych przez internet oraz uczestniczenie w nich. Zakazy określone w tych przepisach nie dotyczą jedynie organizowania zakładów wzajemnych na podstawie udzielonego zezwolenia.

Sęk w tym, że blisko 90 proc. rynku należy do tych podmiotów, które zezwolenia nie posiadają. A jednocześnie na podstawie umów z dostawcami usług płatniczych oferują swoim klientom łatwe formy bezgotówkowego przekazywania pieniędzy.

„Dostawcy usług płatniczych, świadcząc wskazane pośrednictwo w płatnościach uczestników gier hazardowych w internecie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, de facto przyczyniają się do ich funkcjonowania, gdyż proceder ten nie może funkcjonować bez zapewnienia przepływu środków finansowych” – wskazuje KNF. I dodaje, że w praktyce przedsiębiorcy pomagają zarówno organizatorom hazardu, jak i uczestnikom w popełnianiu przestępstw skarbowych określonych w art. 107 par. 1 i 2 kodeksu karnego skarbowego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 186 ze zm.).

Komisja podkreśla zarazem, że mało realne jest to, by dostawcy usług współpracujący z tzw. nielegalnymi bukmacherami nie wiedzieli o tym, że ci ostatni działają bez zezwolenia.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • bez znaczenia(2016-09-20 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Ja się pytam, gdzie jest zezwolenie dla KNF? Czy jest realne, że KNF nie wie, że zagraniczne banki działające w Polsce są powiązane z mafią. Czy jest możliwe, że KNF nie wie, że MSR 39 jest wykorzystywany do wyprowadzaniem pieniędzy z Polski i niszczenia polskiego kapitału? Może czas by działalności KNF przyjrzała się prokuratura.

    Odpowiedz
  • janek(2016-09-20 11:06) Zgłoś naruszenie 00

    Dobrze, że KNF wreszcie zaczyna korzystać z posiadanych instrumentów nadzoru, żeby ograniczyć szarą strefę. Może w końcu zrozumieli, że jako instytucja państwowa powinna strzec przestrzegania prawa, czego zresztą wszyscy oczekują http://www.polskieradio.pl/42/3146/Artykul/1670078,79-Polakow-popiera-zmiane-prawa-i-ograniczenie-szarej-strefy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane